SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SME 25 ROKOV

Rok 2001: Odborníci si povedali svoje a potom si politici vymysleli osem krajov

Na delení Slovenska na župy takmer padla vláda. Vládne strany sa báli snahy SMK o vytvorenie maďarského kraja.

Hrušovský, Mikloš, Čarnogurský a Dzurinda počas rokovania o reforme samosprávy. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: SME vás prevedie cez štvrťstoročie Čítajte 

BRATISLAVA. Nedávne župné voľby boli v poradí piate, v ktorých si ľudia vyberali šéfov krajov či svojich poslancov. Ešte v roku 2001 pritom nechýbalo veľa a namiesto ôsmich županov by ich bolo dvanásť. Samostatne by totiž existovali napríklad aj komárňanská župa, pohronská, šarišská, zemplínska alebo gemersko-novohradská župa.

„Reformou by sa mali napraviť chyby z predchádzajúceho obdobia. Musíme priblížiť verejnú správu občanom. (...) Posunie sa riešenie regionálnych problémov z celoštátnej úrovne na tú úroveň, kam patria – do jednotlivých oblastí Slovenska,“ vysvetľoval v tom čase hlavnú ideu zmien vládny splnomocnenec Viktor Nižňanský, ktorý reformu verejnej správy dostal na starosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci išlo o tému, ktorá voličov len ťažko zaujme, v tom čase sa javila ako kľúčová. Reforma verejnej správy bola totiž jednou z podmienok vstupu do Európskej únie. Ukazovalo sa tiež, že lepšie rozdelenie krajiny by štátu ušetrilo peniaze a zároveň by mohlo vyrovnať priepastné rozdiely medzi jednotlivými okresmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Rozčlenenie krajiny na menšie celky pritom na Slovensku dlhodobo chýbalo. Pôvodné členenie na Západoslovenský, Stredoslovenský a Východoslovenský kraj totiž po páde komunizmu zaniklo a štát sa delil len na 38 okresov. Samostatné Slovensko sa však centralizovaného riadenia nezbavilo. Nepomohla ani reforma v roku 1996, ktorá síce zaviedla osem krajov a 79 okresných úradov, ale išlo len o administratívne členenie.

Prečítajte si tiež: Rok 2001: Pri zmene ústavy spievala koalícia i opozícia a pálili sa sviečky Čítajte 

Nová vláda na čele s Mikulášom Dzurindom si tak v roku 1998 dala medzi predsavzatia práve decentralizáciu i nové územné usporiadanie.

Pracovná skupina na čele s Nižňanským mala svoje návrhy pripraviť vláde na schválenie pôvodne do marca 2000. Nezhoda na tom, ako má vyzerať nové členenie, viedla k ročnému časovému sklzu. Viedla, navyše, takmer k rozpadu vlády.

Na západe nič nového

„Naši partneri sa rozhodli, že budú realizovať územnosprávne členenie spôsobom – na západe nič nového a všade inde zmeny,“ okomentoval prvé návrhy zmien šéf SMK Béla Bugár. Smerovanie vládnej diskusie o novom členení Slovenska sa mu nepáčilo natoľko, že v marci 2001 spolu s ďalšími straníckymi kolegami predčasne odišiel z rokovania koaličnej rady.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Spojenie „na západe nič nového“ sa stalo v ďalších týždňoch prezývkou celej vládnej reformy. Kým totiž Nižňanského tím prišiel s odporúčaním rozdeliť krajinu na dvanásť vyšších územných celkov, na detaily tohto členenia mali koaličné strany vlastné názory.

SMK tak navrhla vlastné štyri varianty, ktoré rátali napríklad aj s komárňanskou župou. Pri týchto návrhoch by sa vo viacerých župách dosiahlo vyššie percentuálne zastúpenie Maďarov ako pri pôvodnom návrhu Nižňanského.

„Tam, kde máte tridsaťpercentný podiel, nemáte šancu získať aspoň jedného predsedu regionálneho parlamentu. O čom to potom je? Vždy budete prehlasovateľní,“ vysvetľoval a expert SMK na regionálnu správu József Kvarda.

Prečítajte si tiež: Rok 2001: Vitajte v pekle. Najlepšia Pohoda bola, keď sa topila v blate Čítajte 

Pre menšinovú stranu išlo o natoľko kľúčovú otázku, že zvolala republikovú radu, aby sa vyjadrila k zotrvaniu vo vláde.

Ostatné koaličné strany pritom mali jasno – takzvaný podunajský celok, ktorý by vyhovoval Maďarom, odmietali a zhoda bola na vytvorení dvanástich celkov, ku ktorým dospeli aj odborníci. Podporovali ho vládne KDH, SDK, SDĽ a SOP.

„Neželám si, aby SMK zvažovala účasť vo vláde, nikto ju z koalície nevytláča. (...) Etnický princíp však nemôže byť pri reforme verejnej správy dominujúci kritériom,“ odkázal Bugárovi premiér Mikuláš Dzurinda z SDK. Komentátori videli v postoji strán najmä obavu o prípadné odtrhnutie južných častí od zvyšku Slovenska v prípade, ak by sa vyhovelo riešeniu ponúkanému od SMK.

Krytie figovým listom

Napriek nezhodám na rozdelení krajiny sa však koalícia dokázala zhodnúť aspoň na prenose kompetencií zo štátu na budúce župy. Rokovania o zvyšnej časti reformy v ďalších týždňoch pokračovali a názory na usporiadanie Slovenska jednotlivé strany menili. Nižňanský rezignovane vyhlásil, že odbornú diskusiu vystriedala čistá politika.

Prečítajte si tiež: Rok 2001: Terorizmus si hľadá obete bez rozdielu pôvodu či náboženstva Čítajte 

SDĽ totiž začala hovoriť aj o možnosti troch či ôsmich krajov, SMK prišla s víziou trinástich celkov a opozičné HZDS by najradšej zostalo pri ôsmich VÚC, zatiaľ čo SNS pretláčalo štyri celky. Čerstvo fungujúci Smer na čele s Robertom Ficom hlásal myšlienku tri plus jeden, teda samostatný Bratislavský kraj. Tento model označil za ideálny aj prezident Rudolf Schuster, hoci ani osem krajov nepovažoval za zlú voľbu.

„Neviem o žiadnom presvedčivom odbornom argumente proti dvanástim vyšším územným celkom. Návrh na 12 regiónov vypracovali tímy odborníkov urbanistov, ekonómov, geografov. (...) Je legitímne, ak partneri zvažujú počet VÚC na základe politických kritérií. Treba však jasne povedať, aké sú dôvody, príčiny a motívy a nezakrývať to figovým listom odbornosti,“ namietal v tom čase vicepremiér Ivan Mikloš, ktorý sa s Nižňanským snažil zvrátiť smerovanie diskusie o krajoch. Ten zase podobne dodal, že model ôsmich krajov zmrzačí Slovensko.

Nutná reforma reformy

Nezhoda medzi vládnymi stranami napokon viedla k tomu, že vláda už vopred pripustila, že reformu nedokáže urobiť v plnom rozsahu a iba ju načne. Do parlamentu posunula variantné riešenie pre dvanásť aj osem VÚC, hoci premiér Dzurinda aj naďalej sľuboval, že sa zasadí za odborné riešenie.

Tento model však predsa len neprešiel, keďže cez poslancov prešiel už v tom čase platný model s ôsmimi krajmi, hoci tie boli už vtedy kritizované za to, že ich tvoria umelé hranice.

Prečítajte si tiež: Rok 2001: Rok, ktorý ma zbavil ideálov Čítajte 

„Osmička“ však presvedčila väčšinu, a to okrem opozičného HZDS a SNS aj koaličné SDĽ a SOP.

Napriek vyhrážkam SMK, že vládu opustí, koalícia krízu ustála a začiatkom decembra sa konali historicky prvé voľby do nových úradov. Hoci dodnes sa im hovorí župy, poslanci krátko predtým tento pojem v zákone odmietli a zaviedli oficiálny názov VÚC.

Hádky okolo počtu žúp a nedotiahnuté detaily prenosu kompetencií zo štátu na kraje viedli k tomu, že reforma si už tesne po jej schválení vyslúžila prívlastky ako spackaná či nedotiahnutá. Poslancov i vládu kritizoval za jej nedostatky aj prezident Schuster, ktorý už na konci roka hovoril o potrebe „reformy reformy“.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: 25 rokov denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Mikuláš Dzurinda
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.