TRNAVA. Pred trnavskou ubytovňou Nukleón je aj o tretej poobede rušno. Na parkovisku sa točia dodávky a taxíky, ktoré zvážajú ľudí z práce či do práce.
Vonku je zima, pred vchodom sa ľudia zdržia, len ak si chcú zapáliť cigaretu. Do kaviarne v ubytovni sa ísť nedá, majiteľ ju pred pár mesiacmi zavrel, keďže mu podľa svedkov jeden z ubytovaných v máji rozbil okná, keď prehral peniaze v automatoch.

V ubytovni je rušno, keďže tam žije množstvo Srbov, ktorí na Slovensko prišli za prácou. Známou sa ubytovňa stala, keď v nej v marci dvaja Srbi po hádke skončili s bodnými ranami. Polícia prípad stále vyšetruje.
„Viem, že väčšina Slovákov si o nás myslí, že sme gangstri, ale nie je to tak,“ hovorí mladý Srb na diktafón s dohodou, že redakcia neprezradí jeho meno. Väčšinu Slovákov považuje za rasistov a nechce mať problémy v ubytovni ani v práci.
Plynulou angličtinou vysvetľuje, že plánuje v Nemecku študovať medicínu, no najskôr si chce nasporiť. Väčšina Srbov na ubytovni chce podľa neho pokojne žiť, problém robí niekoľko skupiniek ľudí s kriminálnou minulosťou.
Podobných ubytovní na západnom Slovensku pribúda. Sú aj v Gabčíkove či Šali, nová ubytovňa má vyrásť vo Voderadoch. Počet oficiálne zamestnaných Srbov na Slovensku sa od septembra 2016 viac ako zdvojnásobil na takmer 11-tisíc.
Ponuka práce
Baki Balasa čaká na parkovisku už asi 15 minút, jeho odvoz mešká. Pracuje s vysokozdvižným vozíkom a je pravým opakom stereotypnej predstavy o mladom Srbovi, ktorý cez deň pracuje a večer vystrája.