BRATISLAVA. Silný potlesk privítal Róberta Bezáka, bývalého trnavského arcibiskupa, na diskusii denníka SME v kníhkupectve Martinus v Bratislave. Hľadisko bolo zaplnené už pred začiatkom debaty, ktorú moderovala šéfredaktorka SME Beata Balogová.
Diskusia sa týkala v poradí už druhej knihy Marie Vrabcovej, v ktorej prostredníctvom rozhovorov predstavuje Róberta Bezáka, jeho osobnosť a názory. Prvá vyšla pred piatimi rokmi. Aj preto mala možnosť zmapovať to, akým spôsobom sa Bezák počas tohto obdobia vyvíjal.

"Nemenná ja na ňom chlapčenská čistota ducha. Ako keby stále odmietal uveriť, že ľudia môžu byť aj zlí. Zmenil sa zasa v tom, že má väčší cit pre realitu, je tam viac skepsy," odpovedala Vrabcová.
Bezák od začiatku pôsobil vyrovnane a pokojne, niekoľkokrát spomenul, že momentálne vyučuje na gymnáziu.
Ľudí zaujímalo najmä to, aké plány má do budúcnosti. Sám spomenul, že už sa niekoľkokrát hovorilo o tom, či by nechcel kandidovať na prezidenta, neskôr sa to spýtali aj ľudia z obecenstva. "Byť prezidentom len preto, že som známy, nestačí," odpovedal.
Človek stráca dôstojnosť
Aj keď je to už viac ako päť rokov, spôsob, akým Bezák prišiel o post trnavského arcibiskupa stále vyvoláva otázky aj vášne. Bezák povedal, že mu nešlo ani tak o to, že o miesto prišiel, problémom bol pre neho spôsob, akým sa to stalo.
"Keď som bol v kláštore v Taliansku, nevedeli, kam ma majú zaradiť. Pýtali sa, čo sa stalo, keď som tam, no ja som nevedel, čo. Každý si tak môže myslieť, že to bolo za niečo iné, človek tak stráca dôstojnosť," hovoril.
Svoju situáciu prirovnal k súdnictvu, tvrdí, že to je o základnej spravodlivosti, nie je to len o cirkvi. "Keď urobí sudca chybu, človek, ktorý je súdený, je oslobodený, lebo porušili jeho práva," povedal.
“On je asi spokojný, ako to dopadlo, on ma nikdy o odpustenie nežiadal.
„
Opisoval aj to, ako za svoje práva bojoval. Bol trikrát za pápežom, raz za Benediktom XVI. a dva razy za František. Opisoval, ako cestoval na stretnutia s kardinálmi vo Viedni, Prahe,Taliansku či Amerike. Sťažoval sa najmä na to, že jeho odvolanie bolo absolútne svojvoľné.
Vyhlásil však, že na cirkev ako takú určite nezanevrel, naznačil aj to, čo by v nej chcel zmeniť. "Chcel by som, aby ľudia niečo hovorili, a potom to aj robili," zakončil svoju odpoveď a od divákov zaznel potlesk. "Po tomto príbehu už katolícka cirkev nebude taká, ako predtým," pokračovala Vrabcová.
So Sokolom sa nemám o čom baviť
Pápež Benedikt XVI. v roku 2012 Bezáka vyzval, aby abdikoval na svoju funkciu potom, čo upozornil na čudné účty, ktoré patrili pod trnavskú arcidiecézu. Ako arcibiskup k nim mal prístup a vedel, koľko je tam peňazí.

"Pýtal som sa ho, Ján, sú nejaké účty? Odpovedal, že nie. A keď som mu jeden konkrétny ukázal, povedal, že možno na tom niečo bude," vysvetľoval. Povedal, že Sokol povie len to, čo chce, a aj to nemusí byť pravda a vyhlásil, že s takým človekom si nevie predstaviť budovanie bližšieho vzťahu.
Otázka od divákov smerovala k tomu, či už Sokolovi odpustil. "On je asi spokojný, ako to dopadlo, on ma nikdy o odpustenie nežiadal," odpovedal.
Na záver skonštatoval, že v žiadnom prípade nebojoval proti Sokolovi, ale za cirkev. Opisoval taktiež vzťahy na najvyšších pozíciách v cirkvi a povedal, že ako priateľstvo by ich neoznačil, skôr boli len kolegovia.
"Je to nebezpečný priestor pokušenia, je to niečo ako diablov priestor. Je to špecifické prostredie, kde človek stráca svoju slobodu," opisoval to, ako vníma prostredie moci. Niekoľkokrát spomenul, ako ľudí na najvyšších vládnych pozíciách moc mení. Je podľa neho dôležité, aby človek nebol k moci dosadený, ale aby išiel postupne.
Vysvetľoval, že aj jeho do arcibiskupského úradu dostali ostatní ľudia, on sám sa tam netlačil. Je podľa neho dôležité, aby sa k moci dostali ľudia zdola a nie tí, ktorí si na to "najímajú rôzne PR tímy".
Mládež? Som realistický skeptik
Niekoľkokrát sa debata točila aj od jeho aktuálnej práce na gymnáziu, jedna z otázok z hľadiska sa týkala aj jeho názoru na to, či v mladých ľuďoch vidí budúcnosť.
"Je to náročné. Mladá generácia to má ťažké, má možnosti, ktoré nikdy predtým neboli. Oni sú sebavedomí, ale niekdy až tak, že má pocit, že už všetko vie. Ako keby trochu zabudli na to, že vedomosť potrebuje svoj čas a svoje roky," vysvetľoval.

Nesnaží sa vraj moralizovať, skôr sa svojich žiakov snaží naučiť niečo, čo sa im zíde o sedem či desať rokov neskôr.
"Niečo príde, ale neviem čo. Ekonomicky sú na tom možno lepšie, ale vzťahovo neviem, ako keby im niekedy vzťahovú rodinu nahrádzal tablet. Ale raz im to dôjde, že lajky nie sú všetko. Som skeptik, ale taký realistický," konštatoval.
Vyzýval ľudí, aby neprestali veriť v cirkev, tak ako neprestal veriť ani on. Hovoril, že sa v nej stále nájde mnoho cenných ľudí, cirkev prirovnal ku Kristovmu plášťu, ktorý je zafŕkaný. "Na začiatku však je Kristus a apoštoli a nikdy sa toho nevzdám."
Pri otázke, či sa nestrácajú zo spoločnosti hodnoty, odpovedal krátko, že sa strácajú. Zároveň však povedal, že človek nemôže úplne rezignovať na pravdu a transparentnosť, pretože oni si vždy cestu nájdu.
"Na Slovensku boli rôzni velikáši a kde sú teraz? Poschovávaní, chodia po súdoch kvôli dievčatám. Spravodlivosť si človeka nájde, možno to nebude niečo, čo urobil zlé, ale bude to niečo iné," povedal.
Jediným bývalým vysokým politikom, ktorý je momentálne obvinený z ohrozovania mravnej výchovy mládeže, je dnes expredseda SNS Ján Slota. Pritom mal dlhodobo veľké problémy napríklad s vysvetľovaním svojich majetkov, veľakrát bol zadržaný za volantom opitý, ale nikdy žiadnu vážnejšiu sankciu nedostal.

Beata
Balogová
