BRATISLAVA. Polícia chce začiatkom roka 2018 uzavrieť návrhom na podanie obžaloby prípad, v ktorom figuruje Ladislav Bašternák.
Ten je obvinený z neoprávneného čerpania vratiek DPH v hodnote zhruba dva milióny eur. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
24 hodín na úhradu škody
Podľa policajného prezidenta má Ladislav Bašternák po ukončení vyšetrovania 24 hodín na to, aby uhradil škodu, čo vyžaduje účinná ľútosť, ktorú si chcel uplatniť.
"V ďalšom štádiu to bude na prokuratúre, aby záujem obvineného posúdila," poznamenal Gašpar.
Reakcia MV SR:
Zákon o whistleblowingu presadil ho minister vnútra počas II. vlády R. Fica, je účinný od roku 2015 a v prvom rade riešil vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom.O whistleblowing by v tomto prípade išlo, keby takto získané pravdivé informácie asistent poslanca J. Rajtára posunul banke, finančnej polícii alebo prokuratúre. To sa však nestalo. Naopak, na radu svojho šéfa poslanca SaS J. Rajtára pozmenené informácie posunul novinárom. A jeho cieľom bolo vyrobiť politickú kauzu. Navyše si pán Rybanič pozrel účty aj ďalších osôb.Všetky operácie v súvislosti s kúpou akcií B. A. Haus, sa odohrali na jednom a tom istom účte. Teda pôžička od banky na kúpu podielu, ako aj zaplatenie za samotné akcie, čo pán Rybanič novinárom zamlčal. O tom, že pán Rybanič spáchal trestný čin nikto nepochybuje a so závermi vyšetrovania, ktoré iniciovala samotná banka, sa stotožnila aj prokuratúra, ktorá podala obžalobu.
Skúmanie Bonaparte
Ladislava Bašternáka vyšetrujú aj za to, ako postavil bytový dom Bonaparte. Polícia si podľa Gašpara v tomto prípade objednala ústavný znalecký posudok. "Ten bude skúmať to, čo bolo podozrivé, teda celú stavbu. Po tom, čo ho dostaneme, rozhodneme, ako budeme ďalej vo veci konať," dodal.
Policajný prezident zároveň zdôraznil, že majetkový profil, ktorý podľa medializovaných informácií mala polícia urobiť k viacerým osobám spojeným s kauzou spoločnosti B. A. Haus, sa robil len u samotného podnikateľa.
"Bolo to konanie na základe zákona o preukazovaní pôvodu majetku s využitím inštitútov v trestnom konaní," uviedol s tým, že spis v tejto veci bol predložený prokuratúre, ktorá rozhodne o ďalšom postupe.
Čo sa týka kauzy, v tejto veci podľa Gašpara bol spis už tretíkrát na previerke na prokuratúre. "Neboli vznesené nijaké výhrady voči postupu vyšetrovateľa ani proti záverečnému rozhodnutiu," zdôraznil Gašpar.,
Prokuratúra ešte odporučila preskúmať legalitu prostriedkov, ktoré prišli do spoločnosti B. A. Haus. "Čiže žiaden majetkový profil, ale prostriedky, ktoré tam mali prísť zo strany troch osôb," povedal Gašpar s tým, že toto preveruje Národná jednotka finančnej polície.

Konanie o preukazovaní pôvodu majetku sa podľa policajného prezidenta voči osobám spájaným s kauzou B. A. Haus nevedie.
"Spis, ktorým sa preskúmavali podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi bol preskúmavaný trikrát na Generálnej prokuratúre SR, neboli vznesené výhrady k činnosti vyšetrovateľa," zdôraznil Gašpar v súvislosti s konštatovaním, že minister vnútra nepostupoval nezákonne.
Polícia podľa Gašpara ešte v tejto kauze preskúma "konkrétne toky v konkrétnych dátumoch".