BRATISLAVA. Rezort spravodlivosti v roku 2017 zaviedol do praxe viacero zmien a právnych úprav.
Najväčšou zmenou prešiel Exekučný poriadok, keď sa všetky konania presunuli na jediný súd v Banskej Bystrici.
Celkovo od 1. januára do 30. novembra tohto roka pribudlo na banskobystrický okresný súd 18 245 podaní, z čoho už v 14 501 prípadoch vydal súd poverenie na začatie exekúcie.
Motivácia pre veriteľov
“Na konci roka 2018 by sme mali vidieť reálne čísla nápadu exekučných konaní. Odhadujeme, že by to mohlo byť okolo 250- až 300-tisíc ročne.
„
Podľa slov ministerky Lucie Žitňanskej systém ešte čaká nápor veľkých veriteľov. Veľkou zmenou by podľa nej mala byť Sociálna poisťovňa, ktorá bude vymáhať svoje pohľadávky samostatne.
Nová právna úprava, ktorá je v platnosti od 1. apríla by mala navyše motivovať veriteľov, aby viacero drobných pohľadávok spájali.
"Na konci roka 2018 by sme mali vidieť reálne čísla nápadu exekučných konaní. Odhadujeme, že by to mohlo byť okolo 250- až 300-tisíc ročne," uviedla Žitňanská.
Všeobecná agenda na súdoch má mierny pokles
Podľa ministerky je už vidieť prvé pozitívne výsledky.
"Prejavilo sa to tak, že od 1. júla nepríde na všeobecný súd, s výnimkou Banskej Bystrice, žiadne nové exekučné konanie. Musím dodať, že všeobecná agenda na súdoch má mierny pokles, a to je len dobré, pretože po množstve exekučných vecí a hromadných podaní sa konečne môžeme dostať do stabilizovaného stavu," uzavrela Žitňanská.

Ministerstvo otvorilo v roku 2017 aj tému možnej exekučnej amnestie. V súčasnosti je na súdoch približne 3,7 milióna exekučných konaní. "Mojou úlohou je funkčné súdnictvo a vymožiteľnosť práva," uviedla Žitňanská, podľa ktorej milióny exekučných spisov túto úlohu značne sťažujú.
"3,7 milióna exekučných spisov na súdoch, mnohé staršie ako 10 rokov, mnohé staršie ako päť rokov, v ktorých sa reálne nič nevymáha, funkčným systémom nie sú. Keď sme nastavili nové pravidlá, tak sa musíme vysporiadať aj s minulosťou a pristúpiť k mimoriadnym opatreniam. Keď tak neurobíme budeme tento balvan tlačiť ďalších 10 rokov," pripomenula Žitňanská.
Podľa ministerky sa situácia nedá riešiť bez toho, aby sa niekto necítil dotknutý. Pracovný návrh má rezort spravodlivosti vypracovaný, po novom roku by ho Žitňanská chcela prezentovať koaličným partnerom.