SME

Rok 2014: Keď si Slovensko zvolilo prvého nestraníckeho prezidenta. Kiska znamenal pre Fica najväčšiu porážku

Predvolebná kampaň bola ostrá. Pred druhým kolom volieb sa s podporou pre Kisku vykrúcal Procházka, Kňažko ani neprišiel.

Andrej Kiska. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. „No, som prehral, ďakujem pekne.“ Pred druhou hodinou nadránom pokrčil Robert Fico plecami a za cvakania fotoaparátov opustil centrálu Smeru na Súmračnej. V tom čase už Slovensko poznalo meno nového prezidenta. Stal sa ním Andrej Kiska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pokúsim sa poľudštiť našu politiku a vrátiť naspäť dôveru v slušné slovo, pretože ľudia sú už znechutení z hádok. Ako prezident spravím všetko pre to, aby sa politika na Slovensku stala silnejšou,“ povedal Kiska pred polnocou, keď boli spočítané takmer všetky hlasy.

Nad premiérom Ficom vyhral v druhom kole s náskokom vyše 413-tisíc hlasov.

Kisku širšia verejnosť poznala najmä z masívnej bilbordovej kampane, niektorí si jeho meno spájali aj s charitatívnou organizáciou Dobrý anjel, ktorú založil. Spočiatku nebol favoritom, no po prvom kole prezidentských volieb 15. marca, kde za Ficom zaostal len s miernym odstupom, bolo jasné, že ich šance sú vyrovnané.

Koncom marca sa tak Kiska stal nielen novým prezidentom, ale aj symbolom najvážnejšej politickej porážky Fica. "Zo všetkých prehier, ktoré Robert Fico v politike utrpel, je druhokolová prezidentská porážka najosobnejšia a najťažšia," napísal vtedy komentátor Marián Leško.

Fico sa podľa neho dostal presne tam, kde nechcel byť - na zostupnú dráhu, ktorú pred ním absolvovali Vladimír Mečiar i Mikuláš Dzurinda.

Procházkovi sa nepozdával mikrofón

V čase, keď všetko naokolo zapĺňala vianočná atmosféra, ohlásil úradujúci premiér v sále historickej budovy Národnej rady svoju kandidatúru na prezidenta.

Boli tri mesiace pred voľbami, Fico patril na prelome rokov 2013 a 2014 medzi najdôveryhodnejších politikov a Smer, ktorému predsedal, dosahoval v prieskumoch verejnej mienky od 35 do 40 percent.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9DYQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu