BRATISLAVA. Keď Františka Gauliedera zrazil v noci z 24. na 25. marca vlak, nešlo o vraždu. Pred niekoľkými dňami o tom rozhodol vyšetrovateľ kriminálnej polície v Nitre a zastavil trestné stíhanie.
Denníku SME to potvrdila Renáta Čuháková, hovorkyňa krajskej polície v Nitre.

Gauliedera mal podľa podozrení niekto vylákať na stretnutie, podať mu omamnú látku a potom hodiť pod vlak. Polícia udalosť nevyšetrovala len ako usmrtenie, ale aj ako obmedzovanie osobnej slobody. Aj napriek tomu, že polícia vraždu vylúčila, možný únos ešte stále rieši.
"Trestné konanie vo veci trestného činu obmedzovania osobnej slobody naďalej prebieha," povedala Čuháková.
Záhadná smrť
František Gaulieder tesne pred smrťou nekráčal smerom k vlaku, ale zachytili ho schody rušňa a ťahali ho niekoľko metrov.
Vplýva to z dôkazov, ktoré doteraz zhromaždila polícia, oznámil v lete právnik rodiny Gauliederovcov Ján Fontán.
Posledné dni Františka Gauliedera
- V pondelok 20. marca Gaulieder našiel doma zabitú mačku. V ten istý deň niekto doručil na úrad v Galante dokumenty, ktoré ho mali diskreditovať.
- V stredu 22. marca na neho neďaleko obchodného centra niekto zakričal: „Skapeš, ty sviňa.“
- V piatok 24. marca šiel zapáliť sviečku na hrob svojho otca, o 14.30 poobede volal s kamarátom.
- Zomrel v sobotu 25. marca o 1.55 po zrážke s vlakom.
- Polícia ho našla o dve hodiny neskôr.
V jeho tele po smrti našla liek Tramadol. Ide o narkotické analgetikum, ktoré sa používa na zmiernenie bolesti. Tramadol je v lekárňach dostupný len na lekársky predpis a môže ovplyvniť vnímanie človeka. Zatiaľ však nie je jasné, v akom množstve ho Gaulieder užil.
Polícia takisto našla jeho auto s osobnými dokladmi odstavené medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou.
Gauliederova rodina odmieta, že by spáchal samovraždu a aj Fontán to označil za nepravdepodobné. „Jednoznačne vyhlasujem, že nešlo o samovraždu,“ povedal vtedy Foltán.
V posledných rokoch si Gaulieder našiel niekoľkokrát nábojnice v schránke a niekto mu cez plot prehodil mŕtvu mačku.
Neštandardné vyšetrovanie

Polícia dlhodobo pracovala s verziou, že išlo o samovraždu. V júni dokonca chcela preveriť Gauliederov duševný stav pomocou výpovedí svedkov, analýzou jeho súkromnej komunikácie a verejne prístupných informácií.
Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor vtedy pre SME povedal, že zákon takýto postup nepozná a je neštandardný.
„S takýmto prípadom som sa počas svojej 25-ročnej praxe nestretol, trochu to zaváňa účelovosťou dokázať motív samovraždy,“ povedal Ivor pre SME.

Beata
Balogová
