Zakázaná láska Márie Kristíny, obľúbenkyne cisárovnej

Deťom, ktoré sa narodia v čase Vianoc, sa hovorí, že boli pre rodičov najkrajším darčekom.
Rovnako to cítila rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia, keď sa uprostred veľkolepých osláv jej 25. narodenín na jar 1742 narodila dcéra Mária Kristína, milovaná Mimi.
Práve vďaka nej a jej manželovi Albertovi Sasko-Tešínskemu sa neskôr Bratislava stala magnetom pre uhorskú aristokraciu a tiež obľúbeným mestom návštev Márie Terézie. No kým sa tak stalo, spájalo tieto dve ženy jedno veľké tajomstvo. Aké, opisuje Ela Rybárová.
Ako si na Vianoce nespôsobiť bruchabôľ

Ako to dnes vyzerá, keď dieťa je? Obskakujú ho rodičia, dva páry starých rodičov a všetci riešia, či je jedlo dosť vychladnuté a či je preň vhodné.
„Hrozné,“ komentuje súčasný trend Katarína Medveďová Ovečková, ktorá sa učila u špičkových šéfkuchárov.
Dáva tipy na rodinnú pohodu pri jedle, aj na vianočné darčeky na poslednú chvíľu.Pokojne môžu byť aj jedlé, prezrádza v rozhovore pre Elu Rybárovú lektorka varenia.
Televízny hit za Dunajom: Talenty zo Slovenska

Získavajú platinové platne, vypredávajú koncerty a ich skladby v maďarčine majú na Youtube miliónové zhliadnutia. Dokonca aj najlepšie varia. A pritom sú to Slováci.
Nicolas Takács, Peter Šrámek, šéfkuchár Róbert Tatai a Richard „Ricco“ Šarközi s Claudiou Farkašovou dokázali divákov za Dunajom očariť natoľko, že im dopriali víťazstvá v televíznych programoch, ktoré sleduje celý národ.
Je na Slovákoch, ktorí prídu do Budapešti kaliť vody talentových súťaží, niečo špeciálne? Práve to zisťoval Mário Šmýkal.
Kto bol Štefan a prečo sa na jeho meniny žúruje

Bol vôbec prvý, kto zomrel za svoju vieru. Že to boli práve kamene, ktoré ho zo sveta vyprevadili, je priam symbolické. Uprostred ukrývajú amen, jeho posledné slovo.
No sviatok mu bol pripísaný až o stovky rokov neskôr a aj dnešné svätoštefanské zábavy majú základ celkom inde.
Čo rozhodlo o tom, že jedna z najbujarejších zábav v roku je práve dva dni po Štedrom dni? Máriovi Šmýkalovi na to odpovedala etnologička Zita Škovierová.
Zabávač, ktorý sám potreboval rozosmiať

Neboli to veselé Vianoce. Na Prvý sviatok vianočný prišiel svet o človeka, ktorý bol v istej ére vari najväčším zabávačom planéty.
“Charlie Chaplin, malý tulák s paličkou v ruke, ktorý povýšil zábavu vo forme filmov na umenie, včera pokojne zomrel vo svojom dome vo Švajčiarsku,” informovali 26. decembra 1977 americké New York Times.
“‘Všetky darčeky boli prichystané pod stromčekom,” povedala pani Chaplinová. No málokto si vtedy spomenul, že Charlie Chaplin bol posledné roky úplne iným mužom, než ho diváci poznali v časoch slávy.
Najčarovnejšia rozprávka Marka Twaina

Bolo vianočné ráno v roku 1875. Cez rozmarné vločky, ktoré nakreslila na okná nočná inovať, presvitali do izby trojročnej Susy prvé lúče slnka.
Ako sa dievčatko pomaly začínalo prebúdzať a naťahovať ruky-nohy pod vyhriatou perinou, čosi jemne zašuchotalo.
Dievča ospalo zaklipkalo očami, zazívalo a keď upriamilo pohľad na koniec postele, zbadalo list. A nie hocijaký. Napísal ho Santa Claus. Vydával sa zaňho slávny americký spisovateľ Mark Twain.
Prešporok 1917: sviatky mali príchuť vojny

Obloha bola zatiahnutá, od Dunaja vial silný vietor a teplota dosahovala mínusové hodnoty.
Akoby i počasie malo prispievať k pochmúrnej nálade panujúcej v celom Rakúsko-Uhorsku.
Obyvatelia Prešporka slávili už štvrté vojnové Vianoce. Ako história neskôr ukázala, boli poslednými.
Ľudia trpeli núdzou, hospodárska situácia monarchie bola stále zúfalejšia, stovky obyvateľov mesta trávili sviatky na bojiskách, mnohí padli, a tí, čo prežili, sa často vrátili domov ako mrzáci.

Beata
Balogová
