BRATISLAVA. Je jedným z piatich členov komanda SIS, ktoré podľa výsledkov vyšetrovania v auguste 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Bývalý príslušník tajnej služby Ľuboš Kosík po vyše 22 rokoch prehovoril ako prvý z nich.
O únose ešte v roku 1995 vypovedal príslušník sledovacieho odboru SIS Oskar Fegyveres. Stal sa tak korunným svedkom únosu a z obavy o život hneď po výpovedi ušiel do zahraničia.
V októbri 1995 SME zverejnilo rozhovor s Fegyvererom, v ktorom únos opísal ako prvý. V decembri 2017 sa opäť cez SME ozval Kosík, ktorý počas vyšetrovania všetko popieral. Teraz potvrdil, že únos zorganizovala SIS. Do nej krátko pred tým prestúpil z polície.
Rutinná záležitosť
"Podobné akcie som robil na polícii bežne v špeciálnej skupine. Pre každého z nás to bola rutinná záležitosť. Ako šofér ste určite niekedy zažili takú situáciu, že vás policajti predbehnú a mávaním ruky alebo terčíkom vás zastavia," opisoval Kosík akciu.

Jeho slová sa zhruba zhodujú s tým, čo už v minulosti opísal Fegyveres. Viaceré skutočnosti, ktoré uviedol, sú obsiahnuté aj v obžalobe, ktorou sa po zrušení Mečiarových amnestií opäť zaoberá súd.
Kosík opísal, ako na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy zastavili auto Kováča mladšieho, vytiahli ho von a odviezli na miesto, odkiaľ ho druhá skupina previezla do Rakúska. Akcia podľa obžaloby mala byť súčasťou diskreditácie vtedajšieho prezidenta, ktorý bol v konflikte s premiérom Vladimírom Mečiarom.
Aj keď Kosík účasť na únose potvrdil, odmietol, že by konal vedome. Skutočnosť, že ide o prezidentovho syna, sa podľa vlastných slov dozvedel až dodatočne. Odmietol, že by pri zásahu jeho skupina použila násilie.
Likvidácia svedka
Za šéfa skupiny Kosík označil ďalšieho bývalého príslušníka SIS Michala Hrbáčka. Pokyny vraj vydával vtedajší námestník SIS Jaroslav Svěchota, ktorý už nežije. Hrbáček Kosíkove tvrdenia poprel. "Čo hovorí pán Kosík, nie je pravda," reagoval.

V rozhovore okrem iného Kosík opísal, ako tajná služba údajne na pokyn Svěchotu plánovala likvidáciu Fegyveresa, keď sa skrýval vo Švajčiarsku. "Mali ho zobrať a zhodiť zo skál v Taliansku niekde blízko Mont Blancu. Je tam nejaký horský priechod medzi Švajčiarskom a Talianskom.“
O akcii SIS proti Fegyveresovi pritom Kosík vypovedal na polícii ešte vlani. Polícia neodpovedá na opakované otázky, či sa tým zaoberala. Fegyveres potvrdil, že ho v tejto veci nikdy nevypočúvali.
Nezvyčajný rozhovor
Kosíka v júni 2016 uznal Najvyšší súd za vinného v kauze falšovania zmeniek voči obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi. Vymeral mu trest 14 rokov. Pred nástupom do väzenia Kosík zo Slovenska ušiel.
V novembri 2016 ho polícia zatkla v africkom Mali. Skončil v miestnom väzení, kde mal čakať na rozhodnutie o vydaní do vlasti, čo sa doteraz nestalo. V akom postavení je Kosík dnes, nie je známe. Úrady Mali na urgencie slovenského ministerstva spravodlivosti nereagujú.
Kosík sa z Mali so SME spojil s tým, že chce hovoriť. Jeho podmienkou bolo, že redakcia nezverejní, kedy a za akých okolností rozhovor vznikol. Iné podmienky si nedával. Odpovedal na všetky otázky.

Beata
Balogová
