BRATISLAVA. Nenávidím ťa, choď preč, zabijem ťa; takéto slová počúvajú od vlastných detí tisícky rozvedených rodičov na Slovensku. Dôvodom je často to, že týmito deťmi manipuluje druhý rodič, ktorý si takto s bývalým partnerom vybavuje účty.
„Na začiatku každého stretnutia na mňa kričí a pľuje. Keď matka povolí a vzdiali sa, dieťa začne reagovať inak. Vidím, ako sa mení, trpí a nevie, čo má v tejto situácii robiť,“ opísal v lete tohto roka pre SME svoje stretnutia s päťročnou dcérou Bratislavčan Marian Rašla.

Matka dieťaťa sa k tomu nechcela vyjadriť s tým, že chce chrániť rodinu pred medializáciou.
Konfliktné rozvody môžu dieťaťu spôsobiť psychické problémy. Takto ohrozených detí sú tisíce, ročne ich počet stúpne asi o 1300.
Riešenia tejto situácie sa rôznia, no rodičia aj odborníci sa zhodujú, že určite by sa mal skrátiť čas rozhodovania na súdoch. Konfliktný rozvod, kde je dieťa nástrojom vydierania, totiž môže trvať aj roky.
„To nemyslíte vážne. Aj tri mesiace môžu byť problém, tri roky si vyžadujú naozaj veľa odbornej pomoci,“ komentovala dĺžku súdnych konaní v rozhovore pre SME Sue Cornbluth, americká profesorka klinickej psychológie, ktorá sa zameriava na emočné zneužívanie detí.
Ministerstvo spravodlivosti však v rýchlosti konania súdov problém nevidí a viackrát neodpovedalo na otázku, či plánuje zmeny v tejto oblasti.
Špinavé triky
Problémom podľa odborníkov je, že niektorí rodičia sa počas rozvodu rozhodnú využívať špinavé triky. Bránia druhému rodičovi v styku s dieťaťom, falošne ho obviňujú napríklad zo sexuálneho zneužívania alebo neúmerne naťahujú súdny proces.

Slovenský systém to podľa Andreja Strečanského z portálu striedavka.sk nevie dostatočne rýchlo riešiť.
Ak dnes napríklad matka neprivedie dieťa na dohodnuté stretnutie, otec má síce možnosť zavolať políciu a sťažovať sa na súde, no nikto mu dieťa násilím neprivedie. Súd matku síce vyzve, aby dieťa otcovi dala, ale po odmietnutí jej hrozí pokuta len dvesto eur, aj to len v prípade, ak otec absolvuje dlhé naťahovačky s kuratelou a súdom.
Nakoniec súdy môžu zveriť dieťa druhému rodičovi, ale konania trvajú aj niekoľko rokov a je bežné, že dieťa dovtedy o neho stratí záujem.
Spravodlivý rozhodca
Osloveným rodičom chýba akýsi spravodlivý rozhodca, ktorý by pred súdom objektívne posúdil vzťah rodiča s dieťaťom a jeho schopnosť ho vychovávať.
Môžu sa k tomu vyjadriť napríklad sociálni pracovníci, ale podľa rodičov svoje povinnosti zanedbávajú, rodinám venujú len málo času, prípadne nadržiavajú jednej strane.

Úrad práce na to reagoval slovami, že kolízny opatrovník nemá byť rozhodcom. Aby však riešili vyťaženosť svojich zamestnancov, v roku 2017 zvýšili počty o 476 sociálnych pracovníkov, rodinných asistentov a psychológov.
Druhou možnosťou sú psychológovia a súdni znalci. Prípady rodičov, ktoré zverejnil denník SME, však ukázali, že aj tí niekedy zanedbávajú svoje povinnosti alebo sa nechajú manipulovať rodičmi.
Robia napríklad povrchné súdnoznalecké posudky len na základe jedného stretnutia s celou rodinou. Štandardne by pritom znalec mal mať s členmi rodiny aspoň tri sedenia.

Práve psychologické posudky sú pre súdy často jediným hodnoverným dôkazom, tvrdí Lucia Stano Šalátová z poradenského centra Nádej, ktoré s týmito rodinami pracuje.
„Na základe čoho majú potom sudcovia rozhodovať? Nemajú psychologické vzdelanie, takže sa rozhodnú intuitívne a také rozhodnutie je nanič,“ povedala Šalátová.

Beata
Balogová
