V ten večer, keď sa vybral do prístavu na loď, ktorá smerovala do Odesy, sa skončil jeho dvojaký život. Najúspešnejší tajný agent studenej vojny Kim Philby svojej žene Eleanor nič nepovedal. Zatelefonoval len synovi, aby jej dal vedieť, „že bude možno veľmi meškať“.
Philby, ktorý bol špičkou v britskej tajnej službe MI6 a zároveň donášal sovietskej KGB, meškal veľmi dlho. Na Západ sa už nikdy nevrátil.
Sebavedomý a uhladený Kim Philby sa narodil do vplyvnej britskej rodiny 1. januára pred 105 rokmi. Jeho otec bol úradníkom Britského impéria v Indii a roky tiež radil saudskoarabskému kráľovi.
Mladý Philby s ďalšími študentmi na univerzite v Cambridge, ktorí sa neskôr preslávili ako „cambridgeská päťka“ špiónov, nadchol pre myšlienky komunizmu a zostal im verný po celý život.
Slabosť pre alkohol
V roku 1933 odišiel pomáhať Kominterne do Viedne, kde sa zaľúbil do rakúskej komunistickej aktivistky Litzi Friedmannovej. Pomáhal výboru pre utečencov, rozdával oblečenie a peniaze tým, ktorí utiekli z fašistického Nemecka, a fungoval tiež ako kuriér medzi Viedňou a Prahou.
Sovietska tajná služba si ho vybrala už po návrate z Rakúska. Roky systematicky pracoval na tom, aby sa k najprísnejšie stráženým britským informáciám dostal.

Zamestnal sa ako zahraničnopolitický novinár pre rešpektované noviny The Times, kde sa venoval téme španielskej občianskej vojny, a postupne získaval vplyvné kontakty. Keď vypukla druhá svetová vojna, začal podľa BBC nenápadne spomínať, že by rád pracoval pre vládu.