BRATISLAVA. Edita Spišáková pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku už jedenásť rokov a tieto sviatky trávila opäť v zahraničí bez rodiny. Aj po rokoch skúseností je to podľa nej ťažké.
„Dokonca aj my, tie staršie ročníky, máme čo robiť, aby sme prekonali ten smútok, a najmä tú samotu. Mne ešte žiadna rakúska rodina nevynahradila moju vlastnú a pritom ja neustále nahrádzam ich vlastne deti,“ hovorí Spišáková.
Svoje pocity opísala aj vo facebookovej skupine združenia Idem natrvalo domov, ktoré vzniklo krátko po zrážke mikrobusu s kamiónom 14. októbra. Pri nehode zomrelo sedem opatrovateliek a ich šofér.

Združenie sa snaží, aby sa pracovné podmienky pre opatrovateľov na Slovensku zlepšili do takej miery, aby nemuseli za slušnou výplatou cestovať do zahraničia.
Odhaduje sa, že až 40-tisíc občanov Slovenska opatruje ľudí v Rakúsku, hoci sa odborníci sťažujú na nedostatok profesionálnych opatrovateľov v slovenských zariadeniach.
Združeniu sa podarilo rozprúdiť diskusiu o tejto téme, pribúdajú mu členovia, rozbieha aktivity v regiónoch a jeho predstaviteľky sa už stretli s prezidentom Andrejom Kiskom aj s tajomníkom ministerstva práce Branislavom Ondrušom.
„Slovensko nie je sociálny štát pre mnohých, ktorí skutočne pomoc potrebujú. Nedokážeme sa dôstojne postarať o starých ľudí, o ľudí so zdravotným postihnutím, samostatne žijúce mamičky,“ povedal po stretnutí s nimi prezident.
V januári ministerstvo práce opatrovateľky navštívia opäť, aby ďalej rokovali o svojich platoch na Slovensku.
S Ficom sa nestretli
Okrem prezidenta sa opatrovateľky chceli stretnúť ministrom práce Jánom Richterom a premiérom Robertom Ficom. Zatiaľ sa im to však nepodarilo.
Fico ako predseda Smeru pritom na decembrovom sneme hovoril, že strana sa sústredí na solidaritu a sociálne cítiaceho voliča.