BRATISLAVA. Predseda SNS Andrej Danko avizuje už rok predloženie nového zákona o politických stranách.
Pre agentúru SITA povedal, že s ním príde na jar. „Predpokladám, že na ťažšie politické diskusie je lepšia jar, ako bolo predvianočné obdobie,“ povedal Danko .
Predloženie návrhu väzí podľa jeho slov aj v diskusii, do akej miery treba stanovovať pravidlá pre fungovanie strán.
„Základné pravidlo pre mňa je, aby strany jasne ukázali, ako nakladajú so štátnymi peniazmi,“ povedal Danko.
„Strana musí mať kontrolné a revízne komisie, musí rozhodovať o prijímaní a neprijímaní členov. Je čas hovoriť o zmene financovania politických strán. Ak strany nezdružujú ľudí, nemôžu mať taký príspevok ako strany, v ktorých sa ľudia združujú,“ priblížil.
Pravica v neporiadku
Danko za hlúposť označil postup SaS, ktorá prijíma priateľov strany. „SaS a Richard Sulík sa bojí snemu, kde by ho odvolali. Sulík dobre vie, že keby mal snem, kde by zaznel aj iný názor, len ťažko by udržal pozíciu,“ myslí si Danko.
„Chápem ho, že chce mať stranu pevne v rukách, ale o tom nie je demokratická spoločnosť,“ povedal Danko.
"Nemôžete blokovať členstvo v strane a namiesto členov mať priateľov, ktorých dáte na kandidátku a do funkcií. Každý pravicový volič musí vidieť, že štruktúry pravicových strán nie sú v poriadku,“ tvrdí predseda SNS.
Politická strana má podľa Danka pripravovať ľudí na riadenie štátu.

„V strane by sa mal predseda správať ako malý premiér. Musí byť dobrým a spravodlivým, aj keď niekedy tvrdým. To ho pripravuje na funkcie v štáte. Iba dobrý predseda strany môže byť raz dobrý predseda parlamentu alebo vlády. Niekedy to na snemoch strán býva ťažké, ale je to príprava na riadenie štátu,“ zdôraznil Danko.
Podľa neho strany so štyrmi členmi nie sú pripravené a zrelé na riadenie štátu.
„Strany musia mať jasné pravidlá. Predseda musí byť odvolateľný. To je základ demokracie. Strany nemôžu byť eseročky, ktoré slúžia na úzke záujmy. Veď na tom stoja aj silné demokracie,“ konštatoval.
Jeden za všetkých
"Predseda SNS Danko rovnako ako jeho predchodca Ján Slota zosobňujú politikov, ktorí odrádzajú občanov od účasti na správe vecí verejných prostredníctvom členstva v politických stranách", myslia si v SaS.
"Oni sú typickými predstaviteľmi autoktratov, ktorí členskú základňu používajú len na maskovanie svojich osobných záujmov a ambícií. Zodpovedajú tomu aj stanovy SNS, podľa ktorých absolútnym vládcom strany je práve jej predseda," približujú sulíkovci.
"Andrej Danko má navyše nevídanú schopnosť verejne sa zosmiešniť, čím robí politiku pre občanov ešte odpudzujúcejšou. Je preto dokonalým paradoxom, že práve on sa snaží pod rúškom demokratickej reprezentatívnosti presadiť zákon, ktorý prikáže politickým stranám minimálny počet členov," tvrdí SaS.
Kvantita nad kvalitu
Podľa SaS zavedením minimálneho počtu členov politických strán ide SNS o likvidáciu demokratickej opozície.
Sulíkovci pripomínajú, že SNS má síce viac ako šesťtisíc členov, ale strana "nebola schopná dosadiť do vlády ani jedného človeka zo svojich straníckych štruktúr". Kvantita strany teda podľa liberálov nezaručuje aj jej kvalitu.
"Aj vďaka politikom typu Andreja Danka a pôsobeniu SNS ako typickej kleptokratickej partaje strana SaS prijíma nových členov na základe odporúčania výberovej komisie a zriadila aj inštitút Priateľa slobody pre občanov, ktorí chcú aktívne vyjadriť svoj politický postoj a aktívne sa zúčastňovať na správe vecí verejných, ale nechcú byť priamo členmi politickej strany," uzatvárajú predstavitelia SaS.
Danko chce lepšiu SNS
Danko pripomenul, že SNS mala lídra, ktorý kynožil akýkoľvek intelektuálny názor v strane.
„Za 20 rokov nebol v SNS priestor na odbornosť, diskusiu a programové debaty. Chcem, aby SNS bola stredovou stranou, aby sa dostala do štruktúr európskych ľudovcov alebo konzervatívcov, aby bola zdravým prúdom so sedliackym rozumom, so zdravými národnými, kresťanskými a sociálnymi hodnotami,“ vyhlásil.
„Chcem, aby bola alternatívou. Verím, že SNS raz odovzdám v lepšom stave, ako som ju preberal,“ dodal.