SME

Vašečka žiada od ministra Gajdoša informácie o nákupe lietadiel Spartan

Ak sú tieto zmluvy pred verejnosťou utajené, poslanec OĽaNO chce ich obsah vidieť aspoň na brannobezpečnostnom výbore.

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR si v utorok 31. októbra 2017 v priestoroch dopravného krídla Generála M.R. Štefánika v Kuchyni slávnostne prevzali do užívania nové viacúčelové transportné lietadlo C-27J Spartan.Vzdušné sily Ozbrojených síl SR si v utorok 31. októbra 2017 v priestoroch dopravného krídla Generála M.R. Štefánika v Kuchyni slávnostne prevzali do užívania nové viacúčelové transportné lietadlo C-27J Spartan. (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA. Opozičný poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Richard Vašečka chce, aby minister obrany Peter Gajdoš na rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru ukázal poslancom zmluvy na nákup lietadiel Spartan. Tie podľa Vašečku minister odmieta zverejniť.

"Ak sú tieto zmluvy pred verejnosťou utajené, chceme ich obsah vidieť aspoň na výbore pre obranu a bezpečnosť. Ten sa bude konať 23. januára a požiadam o to predsedu výboru pána Hrnka," uviedol Vašečka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nákup za sto miliónov

Prečítajte si tiež: Galko vyzýva Gajdoša na odvolanie generálneho tajomníka Hoľka Čítajte 

Pripomína aj pokutu, ktorú Slovensku zaplatila talianska firma na základe zmluvy o dodávke lietadiel Spartan. Na tej podľa Vašečku nemá minister Gajdoš žiadnu zásluhu.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto pokuta totiž vyplynula zo zmluvy a bola uplatnená na základe nedodržania zmluvných podmienok zo strany Talianov. Navyše máme veľké pochybnosti o tom, či tento nákup dopravných lietadiel Spartan za sto miliónov eur nebol výrazne predražený," spresnil Vašečka.

Obstaranie trvalo 10 rokov

Minister Gajdoš informoval, že cena za prvé z dvoch lietadiel C-27J Spartan bude nižšia o 879.000 eur. Ide o výsledok rokovania ministerstva obrany s výrobcom za omeškanie jeho dodávky.

Táto suma sa môže v konečnom dôsledku ešte navýšiť, pretože rezort naďalej rokuje aj o sankcii v súvislosti so zmluvou, ktorá sa týkala logistickej podpory.

Druhé z lietadiel Spartan by malo byť na Slovensko dovezené v prvej polovici tohto roka. Zatiaľ nie je avizované jeho meškanie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ministerstvo obrany chce modernizovať a zlepšiť kyberbezpečnosť Čítajte 

Obstaranie dvoch dopravných lietadiel Spartan C-27J sa datuje ešte do roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola reálne podpísaná až v roku 2014. Súčasťou kontraktu je tiež päťročná logistická podpora.

C-27J Spartan je viacúčelové transportné lietadlo s dĺžkou 22,7 metra, výškou 9,64 metra a s rozpätím krídel 28,7 metra.

Dosahuje maximálnu cestovnú rýchlosť 500 km/h, dostup má 9144 metrov a maximálny dolet 5852 kilometrov. Odvezie 46 pasažierov.

Minister Peter Gajdoš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 138
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 741
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 146
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 849
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 297
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 566
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 399
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu