BRATISLAVA. Zabezpečiť trvalo udržateľné podmienky na rozvoj kultúry na Slovensku je cieľom Stratégie rozvoja kultúry Slovenskej republiky na roky 2014 až 2020 a Akčného plánu k nej na roky 2018 až 2020.
Návrh akčného plánu na najbližšie tri roky vypracovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR a materiál by sa na rokovanie vlády mal dostať vo februári.
Právna úprava sponzoringu
Ako v predkladacej správe k materiálu informuje ministerstvo kultúry, 13. novembra 2017 sa k odpočtu úloh a zároveň k návrhu nových úloh akčného plánu plnenia stratégie konala celoslovenská konferencia.

„Zamerať by sme sa chceli okrem iného na zváženie možnosti ukotvenia sponzoringu v právnom systéme SR, na rozšírenie činnosti Fondu na podporu umenia o akvizície umeleckých diel a investičných hudobných nástrojov či na pokračovanie vytvárania koncepcií pre jednotlivé oblasti umenia,“ približuje svoje zámery v predkladacej správe rezort kultúry.
Ako ďalej uvádza MK SR v materiáli zverejnenom na právnom a informačnom portáli Slov-Lex, na akčnom pláne ako i na samotnej stratégii spolupracovalo s odbornou verejnosťou, zástupcami vyšších územných celkov, zástupcami nezávislých subjektov pôsobiacich v kultúre, umení a kreatívnom priemysle.
Prvá etapa priniesla výsledky
Stratégiu rozvoja kultúry Slovenskej republiky na roky 2014 – 2020 schválila vláda 14. mája 2014 a akčný plán k nej na roky 2015 až 2017 odobrila 7. januára 2015.
“Základnou filozofiou Stratégie rozvoja kultúry SR 2014 - 2020 je zmeniť doterajšie vnímanie kultúry ako nadstavby a luxusu, ktorý len spotrebúva peniaze na oblasť prepojenú so štátom a ekonomikou.
„
V súlade s tým vypracovalo ministerstvo kultúry návrh úloh akčného plánu na druhú etapu realizácie stratégie v rokoch 2018 až 2020.
Okrem nadchádzajúcich úloh je súčasťou materiálu aj vyhodnotenie plnenia úloh prvej etapy stratégie v rokoch 2015 až 2017.
Cieľom materiálu je nadviazať na túto prvú etapu tak, aby sa vo všetkých siedmich strategických oblastiach naplnili stanovené ciele stratégie, ktorá sa „stáva významným a celospoločensky akceptovateľným základom štátnej kultúrnej politiky“, píše MK SR v doložke vybraných vplyvov, ktorý je súčasťou materiálu.
Podľa ministerstva kultúry je vďaka realizácii prvej etapy akčného plánu na roky 2015 - 2017 súčasný stav omnoho lepší ako pri vzniku stratégie.
„Prostredie umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu výrazne zlepšilo fungovanie Fondu na podporu umenia, mnohé stratégie a koncepcie za čiastkové oblasti umenia a kultúry.“
Ešte výraznejšie zlepšenie postavenia umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku môže podľa MK SR priniesť plnenie úloh z akčného plánu stratégie na roky 2018 až 2020.
Kultúra ako ekonomický impulz
Základnou filozofiou Stratégie rozvoja kultúry SR 2014 - 2020 je zmeniť doterajšie vnímanie kultúry ako nadstavby a luxusu, ktorý len spotrebúva peniaze na oblasť prepojenú so štátom a ekonomikou.
Východiskom stratégie a akčného plánu, ktorý ju má naplniť cez konkrétne úlohy, je skutočnosť, že kultúra je na jednej strane závislá od štátu a ekonomiky, na strane druhej práve kultúra vplýva na kvalitu štátu a vie dať ekonomike silný impulz a zvýšiť jej konkurencieschopnosť.
Akčný plán realizácie Stratégie rozvoja kultúry SR na roky 2018 až 2020 tvorí 45 konkrétnych úloh rozdelených do siedmich oblastí.
Pritom jedna z nich, venovaná využitiu kreativity a kultúry v hospodárskom rozvoji Slovenska, je rozpracovaná v samostatnej Stratégii rozvoja kreatívneho priemyslu, ktorá má vlastný akčný plán s úlohami. Úlohy majú svojich nositeľov, termíny, merateľné ukazovatele a aj navrhované financovanie.
Jednotlivé oblasti stratégie sú venované výchove a vzdelávaniu; zachovaniu a sprístupneniu kultúrneho dedičstva; podpore pôvodnej umeleckej tvorby; nastaveniu funkčného systému financovania kultúry; využitiu kreativity a kultúry v hospodárskom rozvoji SR; podpore výskumu v kultúre a tiež kultúre ako spolutvorcovi obrazu SR v zahraničí.
Takmer 6,5 milióna na 45 úloh
Stratégia a akčný plán počítajú nielen so zdrojmi z ministerstva kultúry a Všeobecnej pokladničnej správy na príslušné rozpočtové roky. Približne tretina úloh je uvedená bez nároku na financie.
Celkovo by plnenie 45 úloh akčného plánu malo stáť 6 415 170 eur, pritom najviac z tejto sumy – 4 036 470 eur by malo ísť na plnenie úloh v rámci oblasti venovanej téme „Kultúra ako spolutvorca obrazu štátu v zahraničí“.
Napríklad na každoročné zabezpečenie prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí v súlade so zmluvnými dohodami bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce by sa do konca roka 2020 malo minúť 1,8 milióna eur, pričom každoročne by sa malo uskutočniť minimálne 15 aktivít.