BRATISLAVA. Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), ktorý ministerka školstva Martina Lubyová od 1. januára zrušila a jeho analytikov presunula pod nový širší odbor, sa zaoberal širokým spektrom oblastí.
Jeho úlohou bolo najmä hodnotenie aktuálneho stavu školstva, posudzovanie aktuálnych trendov či dlhodobá koncepčná práca, na ktorú bežní úradníci nemajú čas.

Hoci ministerstvo tvrdí, že analytický tím na novom odbore celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky ešte posilní, odborná verejnosť na zrušenie IVP reagovala negatívne.
Zástupcovia učiteľov hovoria o pochovanej reforme školstva, ľudia, ktorí pripravovali dokument Učiace sa Slovensko tvrdia, že takémuto kroku nerozumejú a nevidia v ňom zmysel.
Prezrite si niektoré z analytických prác, ktoré IVP počas svojho fungovania na ministerstve pripravil.
Možnosti zvyšovania platov učiteľov
Ešte koncom roka 2015 prišiel IVP s analýzou, ktorá poukazovala na možnosti, ako by sa dali zvýšiť učiteľom platy. Hneď na úvod analytici konštatujú, že výška platov učiteľov ovplyvňuje aj kvalitu výučby.
Racionalizácia siete základných škôl
Odborníci z ministerstva taktiež prišli s tým, že zrušením niektorých malých základných škôl, ktoré navštevuje len zopár detí, by sa dali ušetriť milióny eur.
Povolanie robot
IVP sa prednedávnom venoval aj automatizácii a technologickým zmenám. Napriek tomu, že existuje obava z toho, že stroje a roboty postupne nahradia pracovnú silu, analytici upozorňovali na spôsoby, ako na technologické zmeny reagovať a ako z nich vyťažiť.
Kariérový systém učiteľov
Dlhodobá diskusia o spôsobe odmeňovania učiteľov podnietila IVP k skúmaniu spôsobu hodnotenia ich práce. Navrhli viaceré možné zmeny a odporúčania, ako by sa dal súčasný systém odmeňovania upraviť.
Porovnanie vzdelávacích systémov
V súvislosti so zhoršujúcimi sa výsledkami slovenských žiakov sa analytici snažili upriamiť pozornosť aj na spôsob, akým sa deti v školách učia.
Tajomstvo zlatého rezu
Prehlbovanie autonómie vysokých škôl na Slovensku sa doposiaľ sústredilo najmä na hospodársku a ekonomickú oblasť, menej už na oblasť ich organizácie a riadenia.
Na základe medzinárodnej komparácie IVP predložil na diskusiu odporúčania na zredukovanie zákonných požiadaviek na vnútorné usporiadanie samosprávy vysokých škôl, zmenu kompetencií a zloženia jednotlivých samosprávnych orgánov a posilnenie transparentných kontrolných mechanizmov.

Beata
Balogová
