BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) hodnotil spoločne s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a viceprezidentom Ľubomírom Ábelom rok 2017 na slovenských cestách.
Podľa slov ministra sa bezpečnostná situácia na cestách stabilizovala, aj vďaka preventívnym policajným opatreniam.
Alkohol a nepozornosť vodičov
Naďalej zostáva najväčším problémom alkohol za volantom a nepozornosť vodičov, keď sa venujú najmä mobilným telefónom.
Práve na telefóny sa chce polícia v novom roku zamerať najviac. Najtragickejšie sú cesty I. a II. triedy, kde spolu vyhaslo až 152 ľudských životov.
Podľa oficiálnych štatistík Policajného zboru býva najproblematickejšie obdobie spojené so začiatkom školského roka, keď sa množia tragické dopravné nehody.
Za rok 2017 však klesol počet usmrtených chodcov, a to zo 71 v roku 2016 na 49. Ako uviedol Kaliňák, veľmi dôležitá je kampaň Vidieť a byť videný, ktorá pripomína účastníkom, že majú používať reflexné prvky, najmä v noci a za slabej viditeľnosti.
"Najhoršou kombináciou je podľa čísel noc a obec, teda čas, keď je viditeľnosť najmenšia," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Kaliňák.
Tvrdé tresty
Vodiči, ktorí pijú pred jazdou alkohol, musia byť podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara tvrdo potrestaní.
Podľa jeho slov všetci delikventi po vytriezvení svoje činy oľutujú, no rozhodujúca je znížená schopnosť rozhodovania, keď sa odhodlajú po požití alkoholu sadnúť si za volant. Dodal, že dohováranie a podmienky nepomôžu.
"Ja som za to, aby boli takíto previnilci prísne potrestaní. Vedieme diskusiu aj s pánom ministrom vnútra o tom, či takýmto osobám nezadržíme motorové vozidlo," uviedol Gašpar.
"Vodiči sa rozhodnú šoférovať až po tom, ako si vypijú alkohol a to je najväčší problém. Práve tá neschopnosť rozumného úsudku rozhoduje," dodal policajný prezident.
Kaliňák: Hrozba väzenia nepomôže
Minister vnútra Robert Kaliňák sa domnieva, že hrozba pobytu za mrežami príliš nepomôže.
Podľa jeho slov sa dá dopravným nehodám, ktoré spôsobí požitie alkoholu, predísť. "Jednoducho si nesadnem za volant a je po problémoch," skonštatoval Kaliňák.
"Predstava, že by ste mali ísť do väzenia za alkohol bez toho, aby ste spôsobili dopravnú nehodu, je nemysliteľná. Neprešlo by to ani na súdoch. Myslím si, že cesta prísnejších trestov, čo sa týka odobratia vodičského oprávnenia je schodnejšia," doplnil minister.
Bilancia sa zhoršila
Celkovo za rok 2017 zahynulo na cestách 250 ľudí, čo predstavuje medziročný nárast o osem ľudských životov. 49 obetí, bolo medzi chodcami, 18 spomedzi cyklistov, 26 tragických nehôd evidujú v prípade motocyklov a 157 nehôd súviselo s automobilmi.
Medziročne sa zvýšil počet motorových vozidiel aj občanov s vodičským oprávnením.
Muži zákona udelili za priestupky a prehrešky vodičom 684 883 pokút, čo predstavuje oproti roku 2016 pokles o 45-tisíc. Na pokutách vyzbierali 23 709 779 miliónov eur, čo je o 1 030 936 milión eur menej.