BRATISLAVA. "Viac muziky, za menej peňazí. Sme vládni analytici a chceme, aby štát míňal vaše peniaze účelne a efektívne". Práve takéto motto svieti na facebookovej stránke Útvaru hodnoty za peniaze.
Ide o skupinu mladých odborníkov, ktorý pod vedením zosnulého Martina Filka začali v minulom volebnom období pôsobiť na ministerstve financií. Ich cieľom je strážiť efektívne míňanie verejných peňazí, navrhovať najvýhodnejšie riešenia a poskytovať odporúčania pre čo najlepšie politické rozhodnutia.
Dnes ich dcérske odnože existujú na viacerých ministerstvách. Existenciu útvarov presadil minister financií Peter Kažimír a doteraz presadili pri viacerých projektoch úsporu stoviek miliónov eur, no stále bojujú s reakciami jednotlivých rezortných šéfov.
Posledným príkladom je zrušenie Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) pod ministerstvom školstva, ktoré presadila ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS).
Ministerstvo tvrdí, že IVP len zlúčilo s ďalším odborom a chce tak zefektívniť fungovanie rezortu. Podľa expertov je to nezmysel.
Prečo je okolo zrušenia IVP taký veľký rozruch?
Jedným zo základných cieľov inštitútov Hodnoty za peniaze je kontrolovať míňanie verejných prostriedkov, robiť odbornú oponentúru politickým rozhodnutiam a navrhovať najlepšie možné riešenia. "Nielen Slovensko, ale žiadna krajina nedokáže mať naraz anglosaské dane, škandinávske výdavky a balkánsku korupciu," napísali v jednom zo svojich základných textov zosnulý Martin Filko a jeho kolegovia Štefan Kišš a Ľudovít Ódor.
Práve školstvo je jednou z oblastí, ktorá potrebuje mimoriadne efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami. Inštitút vzdelávacej politiky sa zároveň s ďalšími odborníkmi podieľal na pripravovanej reforme Učiace sa Slovensko.
„Rozpustenie IVP je zlým signálom pre ľudí, ktorí pracujú aj v ďalších podobných inštitútoch na iných ministerstvách,“ hovorí riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Vysvetľuje, že analytici potrebujú mať istú mieru slobody vo vyjadrovaní a komunikovaní.