BRATISLAVA. Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš a ministerka obrany Českej republiky Karla Šlechtová podpísali v piatok vykonávaciu zmluvu k dohode o vzájomnej ochrane vzdušného priestoru.
Takzvané "spoločné česko-slovenské nebo" sa tým dostáva do fázy praktickej realizácie.
"Podpisom zmluvy o vykonávaní ochrany vzdušného priestoru sme dnes ukončili veľmi príjemné a neformálne rozhovory," uviedol na tlačovej konferencii minister Gajdoš.
Spolupráca na modernizácii armád
Ako Gajdoš doplnil, obe strany chcú naďalej intenzívne spolupracovať aj pri modernizačných projektoch, ktoré Ozbrojené sily SR čakajú.
"Chceme spolupracovať aj pri jednotlivých modernizačných projektoch. Slovenská národná strana chce prioritne využívať najmä domáci zbrojársky priemysel pri výmene vojenskej techniky. Práve spolupráca s Českou republikou je jednou z možností, ako v čo možno najväčšej možnej miere zapojiť domáci priemysel," priblížil Gajdoš.
Pomoc českých Gripenov nie je vylúčená
Česká strana v súčasnosti využíva na obranu vzdušného priestoru nadzvukové lietadlá švédskej výroby typu Gripen. Slovenskí piloti lietajú na ruských strojoch Mig-29.

Podľa vyhlásenia českej ministerky Šlechtovej nie sú pre rozdielnosť strojov oboch krajín pri plnení úloh žiadne problémy.
"Bola som ubezpečená o tom, že fakt, že v túto chvíľu má každý štát iné stíhačky, nie je problém a som pripravená pomôcť, pokiaľ Slovenská republika bude plniť svoje záväzky, čo očakávam, že bude," uviedla Šlechtová.
Slovenskej republike vyprší abonentná zmluva o využívaní lietadiel Mig-29 v roku 2019. Rezort obrany však výmenu nadzvukových stíhačiek na jeseň 2017 odložil.
Gajdoš už dávnejšie uviedol, že je jednou z možností práve výpomoc Českej republiky. Podľa jeho slov majú obe krajiny nadštandartné vzťahy a chcú v širokej spolupráci ďalej pokračovať.
V prípade ministerky Šlechtovej išlo o prvú zahraničnú návštevu po jej nástupe do funkcie.
Dohodu medzi Slovenskom a Českom o vzájomnej ochrane vzdušného priestoru podpísali v Bruseli 15. februára 2017 Gajdoš a vtedajší minister obrany ČR Martin Stropnický.
Dokument, ktorý následne ratifikovali národné parlamenty i prezidenti oboch štátov, predpokladá vzájomnú pomoc pri teroristickej hrozbe, alebo v situácii, že by niektorá zo zmluvných krajín nebola schopná zabezpečiť ochranu svojho vzdušného priestoru.