SME

Slovensko prichádza o vzácne druhy, prijme opatrenia na ich záchranu

Ani jeden národný park nespĺňa podmienku prevahy území nenarušených ľuďmi, zmeniť to má Envirostratégia 2030.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Mnohým druhom na Slovensku hrozí vplyvom človeka vyhynutie, ohrozené sú napríklad orchidey, motýle alebo obojživelníky.

Do roku 2030 chcú štátni ochranári preto obnoviť minimálne 15 percent zničených ekosystémov na Slovensku, a to najmä dobudovaním sústavy chránených území a vypracovaním plánov starostlivosti o tieto územia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nutné je tiež zlepšiť vymožiteľnosť práva v oblasti ochrany prírody a účinnejšie bojovať s environmentálnou kriminalitou. Kompetencie štátnych organizácií v chránených územiach budú do roku 2030 integrované pod gesciou envirorezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto návrhy predložil Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia vo svojom návrhu Envirostratégie 2030.

Prehodnotiť systém chránených území

Systém chránených území nebol na Slovensku historicky budovaný na základe širokej odbornej diskusie a medzinárodných štandardov, ani jeden slovenský národný park nespĺňa napríklad podmienku prevahy území nenarušených ľudskou činnosťou.

Je preto nevyhnutné prehodnotiť systém chránených území ako aj jednotlivých stupňov ochrany na celom Slovensku, ktoré má v porovnaní so zahraničím vysoký podiel chránených území na jeho celkovej rozlohe.

Prečítajte si tiež: Zonácia Tatranského národného parku je pre Sólymosa prioritou Čítajte 

Tie však často vznikali bez dostatočnej spolupráce s vlastníkmi a užívateľmi pozemkov, vlastnícke vzťahy preto treba doriešiť a postupne čo najviac pozemkov previesť do vlastníctva a správy štátu prostredníctvom zámen, výkupov či dlhodobých prenájmov.

SkryťVypnúť reklamu

IEP navrhuje, aby do roku 2025 bolo 50 percent rozlohy národných parkov bezzásahových, do roku 2030 by malo byť v najvyššom stupni ochrany až 75 percent ich rozlohy.

Maloplošné územia budú buď celé zaradené medzi bezzásahové, alebo budú zaradené medzi územia s aktívnou ochranou alebo sa rozdelia.

Keďže ochrana a starostlivosť o chránené územia nie je v mnohých prípadoch dostatočná, musia sa v nich uprednostňovať záujmy ochrany prírody pred ťažbou dreva, nerastných surovín, poľovníctvom či výstavbou.

Nové programy starostlivosti o chránené územia musia obsahovať merateľné ciele zlepšenia ich stavu a konkrétne opatrenia.

Slovensko okrem toho potrebuje vyššiu ochranu pralesov, mokradí, lúk a pasienkov, ktoré predstavujú ekosystémy s najvyššou mierou biodiverzity.

SkryťVypnúť reklamu

Starostlivosť o tieto ekosystémy budú vykonávať štátne organizácie ochrany prírody, ktoré by mali pravidelne aktualizovať červené zoznamy ohrozených druhov a biotopov a navrhovať opatrenia na ich záchranu.

Poľovníctvo i ťažba dreva musia podľa Envirostratégie 2030 podliehať väčšej kontrole a regulácii. „Pri určovaní lovu zveri budú aj vo voľnej krajine zohľadňované potreby ochrany prírody,“ píše sa v Envirostratégii 2030, v ktorej IEP navrhuje prepojenie stráže prírody, lesnej stráže a rybárskej stráže.

Najnižšia rovnomernosť rozloženia mestskej zelene v EÚ

V oblasti ochrany krajiny je potrebné zachovať a obnoviť „charakteristické formy krajiny v súlade s historickým a prirodzeným kontextom“. Tento koncept sa bude okrem prírody mimo chránených území týkať aj územného plánovania.

SkryťVypnúť reklamu

„Územné plánovanie zabezpečí vyvážený vzťah medzi potrebami, hospodárskou činnosťou a životným prostredím,“ zdôraznil IEP.

Na Slovensku je podľa dokumentu tretia najnižšia rovnomernosť rozloženia mestskej zelene v EÚ. Podiel zelene v mestách sa má preto do roku 2030 zvýšiť na 40 percent, pričom všetci obyvatelia krajských miest musia mať k zeleni prístup do 10 minút chôdze.

„Už pri plánovaní a vypracovaní projektov výstavby v mestách bude zavedená povinnosť minimalizovať úbytok zelene a drevín,“ uvádza Envirostratégia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 960
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 583
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 763
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 590
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 025
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 615
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu