BRATISLAVA. Súkromné pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže a vlastníci nechcú udeliť povolenie na ich odstránenie, by štát mohol vyvlastniť.
V rozhovore pre TASR to avizoval minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).
Zmenou v geologickom zákone by sa podľa jeho slov mohli poslanci zaoberať na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 30. januára.

Vyvlastňovanie sa má týkať tých pozemkov s envirozáťažmi, ktoré sa idú sanovať a ich vlastníci ich nechcú odpredať, respektíve poskytnúť za štandardných podmienok.
Legislatívna zmena podľa Sólymosa reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri troch pozemkoch. "Sú to súkromníci, jednoducho sa zaťali," skonštatoval.
Ako poznamenal, iná možnosť ako vyvlastnenie v súčasnosti nie je, nakoľko sa so súkromnými subjektmi nepodarilo nájsť zhodu. "Myslím si, že neexistuje väčší verejný záujem, ako je sanácia skládky nebezpečného odpadu. Ohrozuje to život a zdravie ľudí, vodu, všetko," zhrnul Sólymos.
Envirozáťaže sa na Slovensku nachádzajú sa najmä v areáloch priemyselných alebo poľnohospodárskych podnikov, nekontrolovaných skládkach nebezpečných odpadov či v nezabezpečených skladoch pesticídov.