SME

Žilinský kraj podá trestné oznámenie kvôli výsledkom kontroly nákupu CT prístrojov

Kontrola podľa Jurinovej jednoznačne potvrdila, že kraj viackrát vážne porušil zákon.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Silver Jurtinus)

ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s výsledkami kontroly nákupu CT prístrojov do dvoch nemocníc ŽSK Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Na tlačovej konferencii o tom v utorok informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistili porušenie zákona

Kontrola ÚVO podľa nej jednoznačne potvrdila, že pri nákupe CT prístrojov ŽSK viackrát vážne porušil zákon.

"Z kontroly vyplýva, že ŽSK, vtedy na čele s Jurajom Blanárom, vybral najmenej výhodnú ponuku. Potvrdilo sa tak, že kraj nakúpil dva CT prístroje do nemocníc maximálne nevýhodne. Za päť rokov vyhodili nemocnice ŽSK von oknom jeden a pol milióna eur. Za sumu 2,9 milióna eur mohli kúpiť nie dva, ale štyri prístroje," povedala predsedníčka ŽSK.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnila, že ÚVO štrnásťkrát konštatoval vážne porušenie zákona.

"Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra. Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac-menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dajú len ťažko predstierať chyby z neznalosti zákona či nedbanlivosti," doplnila Jurinová.

Blanár požiadal o analýzu

Bývalý predseda ŽSK Juraj Blanár požiadal odborníkov o analýzu a stanovisko k pracovnej verzii protokolu ÚVO, ktorú dostal od Jurinovej v utorok dopoludnia.

"Samozrejme, že sa podrobnejšie oboznámim s protokolom. Nevylučujem, že tam môžu byť formálne pochybenia, ktoré vždy môžu nastať počas verejného obstarávania. Ale prax rozhodne ukázala, že nešlo o nákup predraženého CT," zdôraznil Blanár.

SkryťVypnúť reklamu

Dva CT prístroje stáli podľa neho 2,27 milióna eur s päťročným pozáručným servisom. "Po siedmich rokoch realita ukázala, že sme nakúpili najvýhodnejšie CT, prvýkrát elektronickou aukciou. Navyše, za sedem rokov prevádzky CT prístrojov sme nezaplatili ani jeden cent navyše," podotkol bývalý predseda ŽSK.

Nesprávne vyhodnotenie ponúk

Za najzásadnejšie porušenie zákona v celom procese obstarávania označil ÚVO podľa Jurinovej nesprávne vyhodnotenie ponúk.

"Komisia nezobrala do úvahy cenu servisu za päť rokov, ale iba za prvý rok. Tak vybrali víťaznú ponuku. Napriek tomu, že ich cena bola o jeden a pol milióna eur vyššia ako druhá v poradí. ÚVO vo svojom protokole doslova konštatuje, že ide o flagrantné porušenie princípu hospodárnosti a efektívnosti," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornila, že Úradu ŽSK teraz hrozí pre porušenie zákona niekoľkostotisícová pokuta. "Počkáme si na definitívne rozhodnutie úradu," povedala Jurinová s tým, že medzitým požiadali Ústav súdneho inžinierstva, aby znalecky vyčíslil spôsobenú škodu.

Hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková TASR informovala, že kontrola ŽSK v prípade verejného obstarávania dvoch CT prístrojov mala byť ukončená 9. januára 2018.

"Vzhľadom na to, že v popoludňajších hodinách si kontrolovaný uplatnil právo na osobné prerokovanie Protokolu, podľa zákona kontrola ešte nie je právoplatne ukončená. Úrad preto bude informovať o výsledku až po právoplatnom ukončení kontroly," uviedla hovorkyňa ÚVO.

Prípadom sa bude zaoberať polícia

V prípade CT prístrojov kúpených Žilinským samosprávnym krajom pre nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Trstenej zrejme dôjde k začatiu trestného stíhania. Novinárom to povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

"V piatok 5. januára vyšetrovateľovi doručili záverečné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Touto vecou sa zaoberá polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra (NAKA) už niekoľko mesiacov a čakalo sa práve na tento výsledok," uviedol Gašpar s tým, že vyšetrovateľ po prečítaní protokolu skonštatoval 14 vážnych pochybení.

Tie sa podľa policajného prezidenta budú skúmať už v rámci procesného vyšetrovania.

Pokiaľ ide o medializovaný prípad opätovného zrušenia obvinení voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT, od začiatku celého prípadu bol podľa Gašpara problém s tým, aby sa určila miera efektivity nákupu daného prístroja.

"Vzhľadom na to, že ten prístroji ako taký bol jedinečný a bol ťažko porovnateľný s inými, tá nadhodnotená cena sa stanovovala veľmi ťažko," skonštatoval. Súčasne bolo podľa neho potrebné skúmať aj to, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu pravidiel v rámci verejného obstarávania.

SkryťVypnúť reklamu

"To sú také hlavné faktory, ktoré tu podľa mňa hrajú dôležitú úlohu pri posúdení, či to je, alebo nie je trestný čin," zdôraznil Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 138
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 741
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 146
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 849
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 297
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 566
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 399
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu