BRATISLAVA. Naša spoločnosť potrebuje počuť hlas cirkví a politici musia tento hlas zosilňovať. Všetky náboženstvá spájajú rovnaké hodnoty - lásky, porozumenia, odpúšťania, pokory. To sú hodnoty, ktoré majú spájať rodiny, cirkevné spoločenstvá, ale aj spoločnosť.
Povedal to vo štvrtok prezident Andrej Kiska počas privítania zástupcov cirkví na novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci.
“A kde niet odpúšťania, tam niet spravodlivosti. Hovorme viac v našej krajine o odpúšťaní. Vyžadujme nástojčivo spravodlivosť, ale nezabudnime odpúšťať.
„
Ako dodal, aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí zneužívajú myšlienky náboženstva na zvrátené extrémistické a teroristické činy, ale to nesmie zmiasť ľudí a pomýliť ich vo vnímaní úlohy náboženstva v spoločnosti.
"Ak dnes hovorím o tom, čo vnímam ako ohrozenie našej spoločnosti, tak je to polarizácia našej krajiny. Rozdelenie krajiny na tábory ľudí, ktoré nebudú demokraticky diskutovať o problémoch našej krajiny, ale budú šíriť nenávisť a hnev na každého jednotlivca z toho druhého tábora," povedal Kiska.
Výzva k porozumeniu a odpúšťaniu
Zástupcom cirkví pripomenul, že vyzýva ľudí k porozumeniu a odpúšťaniu, k snahe pochopiť myslenie druhého človeka, k snahe porozumieť jeho slovám a činom.
"V Biblii sa píše: 'blahoslavení sú tí, ktorí šíria pokoj, lebo tých budú volať Božími synmi'. A tu je úloha vás, cirkví, nezastupiteľná," uviedla ďalej hlava štátu s tým, že cirkvi majú možnosť šíriť vo svojich spoločenstvách základné hodnoty náboženstiev, hodnoty, ktoré dokážu spraviť spoločnosť lepšiu a šťastnejšiu.

"V dnešnej dobe však skloňujeme často ešte jedno slovo. Spravodlivosť. V našej spoločnosti je vysoký stupeň nespokojnosti s tým, že nie sme si rovní pred zákonom a že máme skupiny ľudí, ktorí sú nedotknuteľní a na ktorých spravodlivosť nemá dosah. Chcel by som k slovu spravodlivosť pridať také dôležité slovo - odpustenie," pokračoval prezident.
Kiska pripomenul aj výrok pápeža Františka, že spravodlivosť bez milosrdenstva, čiže bez odpúšťania, sa stáva nespravodlivosťou.
"A kde niet odpúšťania, tam niet spravodlivosti. Hovorme viac v našej krajine o odpúšťaní. Vyžadujme nástojčivo spravodlivosť, ale nezabudnime odpúšťať," dodal Kiska.
Pomoc Rómom a utečencom
Prezident sa v prejave poďakoval aj za prácu cirkevných predstaviteľov a dobrovoľníkov.
"Hovorím najmä o biednych a slabých, ktorým mnohí z vašich duchovných, sestier a bratov citlivo pomáhajú v ťažkostiach," povedal Kiska.
Ako príklady uviedol prácu otca Gombitu, ktorý dáva domov stovkám ľudí z ulice, pričom nejde len o strechu nad hlavou a misku polievky, ale aj o jeho usilovnú duchovnú prácu pre nich.
"V Spišskom Podhradí sestry doučujú rómske deti a doprevádzajú ich z ďalekých lokalít do škôl a škôlok. Stretol som sa s otcom Brenkusom, ktorý na seba prebral starostlivosť o osudy asýrskych kresťanov a dáva im na Slovensku druhú šancu na život. Hovoril som s duchovnými v Liptovskom Mikuláši, kde evanjelici a katolíci bok po boku pracujú s tamojšou mládežou a sú si oporou," dodal Kiska počas novoročného stretnutia.