BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nedalo sestrám všetky kompetencie, ktoré sľúbilo. Poukazuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Sestrám by sa mali upraviť právomoci od polovice februára, vyhláška, ktorá to určuje, je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).
Komora chce o úprave kompetencií ešte diskutovať, má k tomu viacero zásadných pripomienok. Snahu rezortu upraviť kompetencie však víta, volá po tom dlhodobo.
Sestry chcú viac právomoci
SKSaPA je za to, aby sestry s pokročilou praxou dostali ešte právomoc vystavovať recepty niektorých druhov liekov a dietetických potravín pre vybrané skupiny pacientov. Mohlo by to podľa nej znížiť čakacie lehoty u lekárov.
"A legalizovať tak činnosť, ktorú aj doposiaľ vykonávajú sestry v ambulanciách," povedala šéfka sesterskej komory Iveta Lazorová.
Komora tiež tlačí na to, aby sestra na akútnych pracoviskách mohla odsávať sekréty u pacientov so zaistenými dolnými dýchacími cestami.
"Pretože predtým to robiť mohla, z vyhlášky to ale teraz vypadlo," vysvetlil Milan Laurinc zo SKSaPA. Komora takisto navrhuje, aby sa sestry podieľali na realizácii výkonov v oblasti telemonitoringu a telemedicíny.
Komora si však napriek výhradám snahu rezortu o úpravu kompetencií váži. "Doterajšia prax bola taká, že mnohé vykonávané činnosti sestier boli často na hrane zákona pre nedostatočnú legislatívu," povedala Lazorová.
Úprava právomocí môže podľa nej byť motiváciou pre súčasné sestry ostať v systéme.
Vyššia kvalita
Rezort zdravotníctva si od zmeny kompetencií sľubuje vyššiu kvalitu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti pacientovi.
Po novom budú môcť sestry odporúčať voľnopredajné lieky, niektoré dietetické a zdravotnícke pomôcky.
Tiež na základe indikácie lekára odstrániť stehy, zaviesť žalúdočné a dvanástnikové sondy či kanylu do periférnej žily.
Podľa ich vlastného posúdenia budú môcť podávať lieky na tlmenie bolesti a lieky na zníženie telesnej teploty v dávke predpísanej lekárom.
"Od 1. januára im schválená legislatíva umožňuje predpisovať presne zadefinované zdravotnícke pomôcky, napríklad obväzy, vkladacie plienky, plienkové nohavičky, fixačné nohavičky, urinálne vrecká, podložky pod chorých či gázové kompresory," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Kategórie sestier
Ministerstvo rozdelilo sestry do kategórií. Pôjde o základnú sestru (s bakalárskym vzdelaním), sestru so špecializáciou, sestru s pokročilou praxou a sestru manažérku. Kompetencie majú odstupňované podľa vzdelania a praxe.
Základná sestra bude robiť bežnú ošetrovateľskú činnosť. Napríklad orientačné vyšetrenia zraku či sluchu, zábaly a obklady, vystavovať potvrdenia a správy súvisiace s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti.
Sestra špecialistka sa bude starať o pacientov na akútnych pracoviskách.
Sestra s pokročilou praxou bude musieť mať najmenej päť rokov praxe a vyššie vzdelanie v odbore ošetrovateľstvo.
Mala by byť vedúcou medzi sestrami v danej službe, rozhodovať o ošetrovateľskom pláne pacienta, po konzultácii s lekárom bude môcť indikovať odbery.
Sestra manažérka by mala byť na pracovisku plánovačom. Pod palcom bude mať napríklad rizikový manažment pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na úseku ošetrovateľstva, riešiť by mala aj spokojnosť pacientov.