BRATISLAVA. Medzi priority Ozbrojených síl (OS) bude v budúcom roku patriť pokračovanie v modernizácii, budovanie aktívnych záloh či skvalitnenie výcviku vojakov.
Na pondelňajšej tlačovej besede to uviedol minister obrany Peter Gajdoš.
Bojaschopná armáda
Rezort obrany okrem toho v roku 2018 plánuje aj zvýšiť využiteľnosť kapacít Centra výcviku Lešť či vybudovať pamätník padlým novodobým vojnovým veteránom.

"Budujeme moderné, funkčné a akcieschopné profesionálne ozbrojené sily," povedal Gajdoš. Pri hodnotení roka 2017 spomenul v prvom rade prijaté strategické dokumenty.
"Vypracovali sme niekoľko strategických dokumentov, na ktorých chceme budovať ozbrojené sily, ktorých základom je Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na rozvoj a výstavbu ozbrojených síl do roku 2030," skonštatoval Gajdoš.
Práve na základe tohto dokumentu chce rezort obrany ozbrojené sily modernizovať. "Tak, aby mali vojaci zabezpečené všetko z hľadiska výcviku, výstroje a výzbroje," doplnil.
Nové lietadlá i vrtuľníky
V minulom roku získala slovenská armáda prvé dva vrtuľníky UH 60 M Black Hawk, v tomto roku ozbrojené sily získajú ďalšie dva stroje a v roku 2019 potom ďalších päť kusov.
Na Slovensko v minulom roku priletelo aj prvé z dvoch dopravných lietadiel Spartan, príchod druhého rezort obrany očakáva v prvej polovici roka 2018.
Pri dodanom lietadle Ministerstvo vyrokovalo z ceny zľavu 900-tisíc eur z dôvodu jeho neskorej dodávky.
Modernizácia armády
Pri 3D radaroch Ministerstvo pokračuje v medzinárodnom tendri. Zmodernizovalo taktiež 18 kusov bojových vozidiel pechoty Svatava, ktoré dodalo do vytváraného nového práporu Istar.
"Zároveň už modernizujeme ďalších desať kusov bojových vozidiel pechoty, prieskumných vozidiel," povedal šéf rezortu obrany.
Ministerstvo spustilo aj najväčšiu modernizáciu ozbrojených síl a to pri obrnených vozidlách vozidlách 8x8 a 4x4 v celkovom objeme 1,2 miliardy eur.
"Je to historická modernizácia a som presvedčený o tom, že sa nám to podarí splniť a zabezpečiť," dodal Gajdoš.
Minister ocenil aj prijatie viacerých legislatívnych dokumentov, ako bola novela zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, novela zákona o brannej povinnosti či vojnových veteránoch.
Hoľko: Nakupujeme transparentne
Ján Hoľko, generálny tajomník služobného úradu rezortu obrany, na tlačovej konferencii uviedol, že ministerstvo postupuje pri nákupoch techniky tak, ako mu to prikazuje zákon.
"Je naivné, ak si niekto myslí, že to vie urobiť transparentnejšie. Sú úradné postupy a zákonné nariadenia, ktoré musíme dodržiavať," uviedol Hoľko.
Analytici a časť politickej opozície vyčítajú Gajdošovmu rezortu slabé informovanie verejnosti, respektíve utajovanie dôležitých dokumentov.

"Všetko predkladáme tak, aby sme dostatočne o jednotlivých veciach informovali. Zverejňujeme všetky podrobnosti, ktoré podľa zákona môžeme. Nie je pravda, že by tu niekto zámerne utajoval skutočnosti o nákupe či verejnom obstarávaní," skonštatoval Gajdoš.
Verejnosťou rezonuje najmä historický nákup vojenských transportérov za viac ako miliardu eur. Aj tu však podľa Gajdoša a Hoľka rezort postupuje zákonne.
"Zohľadňujeme všetky ponuky, ktoré sme mali na stole. Nie je pravda, že by sme zámerne niečo ignorovali. Ponuka, o ktorej informoval týždenník Trend, nebola komplexná. Firma nám chcela dodať iba podvozkovú časť, ktorú by sme si následne museli prezbrojiť," uviedol Hoľko.
Vývoj a výskum
Ministerstvo chce ísť opačnou cestou, teda cestou vývoja a výskumu zbrojnej techniky, do ktorej by bol zapojený najmä domáci obranný priemysel.
Túto alternatívu potvrdil aj minister Gajdoš, ktorý pripomenul priority SNS a programového vyhlásenia Vlády.
"My sme sa zaviazali, že v čo možno najväčšej možnej miere zapojíme domáci zbrojný priemysel. Preto sme zatiaľ podpísali dohodu o spolupráci s fínskou spoločnosťou, aby sme sa spoločne podieľali na vývoji nových technológií," priblížil dôvody Gajdoš.
Ako na záver dodal, ministerstvo v každom prípade hľadá čo najefektívnejšie riešenie v rámci zásady hodnota za peniaze.