BRATISLAVA. Trpia depresiami, chorobami bez diagnózy, veria, že za ich problémy môže mágia, kliatba či urieknutie. Nemôžu spávať, lebo napríklad veci okolo nich sa bez ich pričinenia dávajú do pohybu, sužuje ich spánková paralýza, nepomáhajú tabletky na spanie ani pomoc lekára.
Sú to len niektoré z ťažkých psychických stavov, do ktorých sa dostávajú ľudia, ktorí napokon vyhľadajú exorcistu. S jedným z nich, Matúšom Marcinom z Klokočova pri Michalovciach, hovoril aj denník SME.

Exorcista je biskupom oficiálne vymenovaný kňaz. Venuje sa ľuďom, ktorí majú duchovné problémy rôzneho druhu alebo sú "posadnutí temnými silami".
Známy psychiater Peter Hunčík vraví, že aj v svojej profesii pozná kolegov, ktorí posielajú niektorých pacientov za exorcistami. Osobne však exorcizmus vidí ako únik od problémov, s ktorými si človek nevie pomôcť. Pomôže mu pred nimi utiecť, ale nie ich vyriešiť, tvrdí odborník.
Tému exorcizmu na Slovensku pripomenula minulý týždeň nová žilinská županka Erika Jurinová z OĽaNO. Svoju kanceláriu v Úrade samosprávneho kraja dala vysvätiť kňazom a exorcistom Ľubošom Václavekom.
Nárast ľudí so psychickými problémami za posledné dva roky zaznamenáva aj Národné centrum zdravotníckych informácii. Vláda Roberta Fica zo Smeru preto na poslednom zasadnutí schválila koncepciu starostlivosti o duševné zdravie obyvateľov Slovenska.
Až päťdesiat vážnych stavov
"Stretol som sa so 40 až 50 prípadmi posadnutia démonom," tvrdí o svojej dvaapolročnej praxi exorcista Marcin. Je gréckokatolícky kňaz a do tejto služby ho ustanovil košický eparchiálny biskup vladyka Milan Chautur.
V Klokočove, kde pôsobí, pravidelne usporadúva s miestnym farárom Petrom Čintalom modlitbové stretnutia za oslobodenie a uzdravenie pre ľudí sužovaných démonom aj exorcizmy.
Prichádzajú z celého Slovenska až od Pezinka, vraví Čintala. Počet návštevníkov týchto stretnutí podľa oboch kňazov medziročne rastie.