BRATISLAVA. Slovensko je podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela mostom medzi západnou Európou a novými členskými krajinami Európskej únie.
Gabriel vníma Slovensko ako krajinu, ktorá dokáže predkladať argumenty a vysvetliť nimi motiváciu nových členských krajín v témach, kde sa názorovo rozchádzajú „starí“ a „noví“ členovia EÚ.
Nemecký minister to uviedol vo svojom príhovore počas slávnostnej recepcie na slovenskom veľvyslanectve v Berlíne, informuje internetová stránka ministerstva zahraničných vecí.

Minister sa v príhovore nevyhol ani rozdeleniu Československa, pričom mierový proces rozdelenia označil za unikátny a ocenil mimoriadne blízke a obojstranne prospešné vzťahy medzi oboma krajinami.
Na margo ekonomickej spolupráce žartom poznamenal, že „nebyť Slovenska, po nemeckých cestách by dnes zrejme nejazdili žiadne autá“.
Na minulotýždňovej recepcii okrem toho slovenský veľvyslanec Peter Lizák odovzdal ocenenia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR trom osobnostiam a jednej inštitúcii za mimoriadne zásluhy o rozvoj priateľských vzťahov medzi obomi krajinami.
Nositeľmi ocenenia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stali dlhoročný politik za CSU a predseda Nemecko-slovenskej parlamentnej skupiny Bundestagu Bartholomäus Kalb, zakladateľ inštitútu Slavistiky na Univerzite v Regensburgu Walter Koschmal.
Ocenenie získala aj predsedníčka Karpatskonemeckého krajanského spolku Brunhilde Reitmeier-Zwick a občianske združenie, ktoré dlhodobo prezentuje Slovensko v nemecky hovoriacich krajinách Deutsches Kulturforum östliches Europa.
Na slávnostnú recepciu do reprezentačných priestorov ambasády prišlo približne 500 hostí vrátane poslancov Bundestagu, predstaviteľov nemeckého ministerstva zahraničných vecí, iných ministerstiev a niekoľko desiatok veľvyslancov.
Veľvyslanec v Nemecku Peter Lizák vyzdvihol úspešný príbeh Slovenska za 25 rokov samostatnosti. Podľa veľvyslanca práve vízia Slovenska ako samostatného a plnohodnotného člena Európskej únie vo veľkej miere ovplyvnila celkový pozitívny vývoj na Slovensku.
Na margo Únie skonštatoval, že EÚ potrebuje novú víziu a Slovensko chce byť aj naďalej v centre procesu formovania budúcnosti. Zároveň vyzdvihol vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov s Nemeckom.