BRATISLAVA. Justícia na Slovensku prešla dlhú cestu, ktorá nebola bezproblémová, napriek tomu si však dokázala zastať svoje nezávislé postavenie, zhodnotila uplynulých 25 rokov slovenského súdnictva predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.
"Ani súdnictvo, rovnako ako iné oblasti, neobišli ťažkosti, no pri spätnom pohľade je evidentné, že justícia prešla výrazným vývojom a je dnes stabilným prvkom samostatného štátu pevne ukotveného v európskych štruktúrach," povedala Praženková.
“Súdna rada je dnes rešpektovaným orgánom, ktorého činnosť priamo prispieva k postupnému obnovovaniu dôvery občanov v justíciu.
„
"Z dlhodobého hľadiska za najdôležitejšie považujem to, že súdna moc v rozhodujúcich okamihoch ako celok vždy dokázala obhájiť svoje nezávislé postavenie, bez ktorého si nemožno predstaviť demokratický a právny štát," doplnila na margo súčasného postavenia súdnictva.
Zefektívniť činnosť justície
Súdnu radu ako celok v roku 2018 čakajú viaceré výzvy, okrem iného personálna výmena členov či podpora slovenských kandidátov na Všeobecný súd Európskej únie, kde iba Slovenská republika nemá svojho zástupcu.
Praženková plánuje pokračovať aj v práci, ktorá vzdeláva deti a mládež, či viesť odborné dialógy so svojimi kolegami a kolegyňami. Prioritou však zostáva podľa jej slov obrana princípov nezávislého a nestranného súdnictva a hľadanie riešení, ktoré zefektívnia činnosť justície.

Podľa Praženkovej v súčasnosti súdna rada predstavuje priestor, kde sa hľadajú vecne odpovede na pálčivé otázky.
"Som presvedčená o tom, že Súdna rada Slovenskej republiky je dnes tým priestorom, kde sa vedie o aktuálnych problémoch otvorená a vecná diskusia a najmä v tých najdôležitejších témach sa darí dosiahnuť potrebný konsenzus medzi jej členmi. Súdna rada je dnes vďaka tomu všeobecne rešpektovaným orgánom, ktorého činnosť priamo prispieva k postupnému obnovovaniu dôvery občanov v justíciu," pripomenula Praženková.
Dôveru môže posilniť podpora štátu
Práve pre nízku dôveryhodnosť súdnictva je podľa predsedníčky nutná pomoc politických predstaviteľov, ktorí by podľa nej mali využiť dobrú ekonomickú kondíciu Slovenska na potrebné projekty aj v rámci justície.
"Napriek určitým pozitívnym trendom existujú významné rezervy v oblasti efektívneho súdneho konania a s tým úzko spojená oblasť dôveryhodnosti justície. Toto je však téma, pri ktorej nemôže dôjsť k skutočnému pokroku bez jasnej podpory zo strany štátu," skonštatovala Praženková.

Zároveň dodala, že pre politikov je pohodlnejšie riešiť sociálne témy, pri ktorých je aj väčšia odozva občanov.
"Osobne rozumiem tomu, že politici prioritne majú záujem riešiť témy, ktoré sa ľudí priamo dotýkajú a preto chcú prijímať najmä opatrenia v sociálnej sfére. Pravdou však je, že justícia sa občana, podnikateľa a v neposlednom rade aj štátu ako takého priamo dotýka. Nielen justícia ako taká, ale najmä všetci občania doplácajú na to, že materiálno-technické a personálne zabezpečenie justície fakticky nepatrí medzi hlavné priority politikov," uzavrela Praženková.