BRATISLAVA. Na sociálnej sieti napísala pred vyše troma rokmi hanlivý status o Rómoch, kde sa pýtala, prečo "toto" nemôžeme my poľovníci stieľať podobne ako "škodnú". Následne ako športová moderátorka v RTVS skončila.
Kristína Kormúthová nie je jediným prípadom zamestnanca, ktorému sa vypomstila aktivita na facebooku. Aj napriek tomu, že nešlo o hanlivé výroky, ale kritiku niektorých rozhodnutí ministerstva či "lajkovanie" iniciatívy proti ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zo Smeru.
Bývalého diplomata Rastislava Mojta ministerstvo zahraničia koncom minulého roka nečakane stiahlo z ambasády v Budapešti, kde bol zástupcom slovenského veľvyslanca. Mojto za tým vidí práve svoje otvorené vyjadrenia na facebooku, kde kritizoval niektoré postoje ministerstva.

Hovorí tiež, že niektorí ľudia z vedenia ministerstva mu opakovane vyčítali "lajknutie" stránky mimovládky Transparency International Slovensko, ktorá podporila bývalú zamestnankyňu ministerstva Zuzanu Hlávkovú, keď upozornila na predražené kultúrne podujatia v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) musel pre jej vyjadrenia kauzu niekoľko týždňov vysvetľovať.
"Minister mi dokonca vyčítal, keď som bol na koberci, že som lajkol nejakú protikaliňákovskú inicitívu na FB, lebo Kaliňák je jeho kolega vo vláde a dobrý chalan," hovorí Mojto. Považuje to za neprípustné, pretože politické presvedčenie či slušné aktivity na sociálnych sieťach nemajú podľa neho nič spoločné s výkonom úradníckeho povolania.
Denník SME preto oslovil niektoré ministerstvá a verejné inštitúcie, aby zistil, či sledujú a ako vyhodnocujú aktivity svojich zamestnancov na sociálnych sieťach.
V RTVS platí smernica
Mojto upozornil, že po jeho statusoch pripravujú na ministerstve novú smernicu s cieľom zabrániť zamestnancom vyjadrovať svoje názory na sociálnych sieťach.
Hovorca ministerstva Peter Susko nedávno potvrdil, že prebieha analýza používania sociálnych sietí, nevyjadril sa však, či to súvisí s Mojtom.