BRATISLAVA. Spôsobuje nechutenstvo, apatiu, krvácanie, potraty a väčšinou sa končí smrťou. Africký mor prasiat bol doteraz považovaný za skôr exotickú chorobu, no po tom, ako ho objavili na Ukrajine a prekvapujúco aj v Česku, ho začali riešiť aj slovenské úrady.

Mor síce neohrozuje človeka, ale spôsobuje značné hospodárske škody.
Nielenže Slovensko má za hranicami prasací mor, ale navyše sa premnožili diviaky, ktoré ho prenášajú. Vírus by sa tak mohol šíriť veľmi rýchlo.
Ministerstvo pôdohospodárstva preto 10. januára vydalo povolenie na neobmedzený lov diviakov. Dúfa, že zredukovaním ich počtu sa nákaza k nám nedostane.
Ulovená zver patrí užívateľovi poľovného revíru a je na ňom, ako s divinou naloží.
Masový lov na diviaky by teoreticky mohol ovplyvniť ceny diviny. „Existujú obavy, že užívatelia poľovných revírov nebudú mať pre divinu dostatočný odbyt, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť intenzitu lovu zveri,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Peiger Ačjaková.
Odkiaľ mor prišiel
Táto choroba bola prvotne rozšírená v krajinách subsaharskej Afriky. Prvé výskyty tejto choroby v krajinách EÚ zaznamenali v roku 2014 v Poľsku, potom v pobaltských krajinách, v Rumunsku a na Ukrajine.
V Českej republike ochoreli minulé leto na pracací mor diviaky v okrese Zlín. Pozdĺž diaľnic následne umiestnili na 32 kilometroch pachové ohradníky, aby diviaky nemigrovali, a za ulovenie a odovzdanie diviaka ponúkali poľovníkom aj finančnú odmenu.