BRATISLAVA. „Netreba si zakrývať oči pred tým, že je tu problém s rómskou kriminalitou. Máme pripravené zvýšenie počtu a prítomnosti polície v tých miestach, ktoré sú najrizikovejšie,“ vyhlásil v auguste 2009 minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Sľuboval vtedy, že do rizikových lokalít na strednom i východnom Slovensku rozmiestni 300 skúsených policajtov, ktorí vyriešia opakované problémy. Menovite spomínal aj Krompachy na východe krajiny.
Išlo o Kaliňákovo prvé z dosiaľ troch funkčných období na ministerstve vnútra. Po deviatich rokoch od tohto výroku zvolal minulý týždeň práve do Krompách tlačovku na tému rómskej reformy a takzvanej otravujúcej kriminality (napríklad rušenie nočného pokoja, pozn. red.).
Jeho rétorika bola takmer identická.

„Pre mňa je dôležité lepšie vyšetriť priestupky a trestné činy, ktoré sa tu často opakujú. Na tento účel budú prichádzať integrované policajné oddelenia s vyšším počtom policajtov zodpovedné za situáciu v príslušnej osade. Pilotne budú v Krompachoch, v Revúcej a Chminianskej Novej Vsi,“ ohlásil Kaliňák jednu z noviniek v rámci „reformy“. Návštevou rómskej osady sa pochválil aj na videu na sociálnych sieťach.
Nejde o prvé oprášenie témy „rómskej kriminality“ a „rómskej otázky“ zo strany Kaliňáka, ktorý je ministrom vnútra dokopy už desať rokov. O potrebe „robenia poriadkov v rómskych osadách“ hovoril napríklad aj v decembri 2016 na sneme Smeru. Následne prišiel so zvláštnym zoznamom dvoch stoviek miest, ktoré charakterizoval ako „problémové rómske lokality“. Viacerí zo starostov týchto obcí pritom vôbec netušili, prečo sa na takýto zoznam dostali, keďže s Rómami problém nemali.
Práve opakované marketingové vyťahovanie témy a chýbajúce reálne opatrenia na zlepšenie situácie Rómov vyčítajú Kaliňákovi odborníci i viacerí starostovia obcí, v ktorých žijú Rómovia. Súčasný stav je totiž ministrovou vizitkou, zhodujú sa s odôvodnením, že pod vnútro spadá nielen polícia, ale aj úrad rómskeho splnomocnenca vlády.

„Počas svojho pôsobenia v rezorte Rómom nepomohol. Osady sa počas jeho pôsobenia stali telocvičňami pre silové zložky, ktoré si z rómskych detí robia futbalové lopty,“ vyčíta ministrovi Vlado Rafael zo združenia EduRoma.
Aktivisti spomínajú časté násilné razie policajtov v osadách, po ktorých sú Rómovia dobití bez toho, aby existoval kamerový záznam zo zákroku. O tých sa pritom hovorí od zásahu v Moldave nad Bodvou v roku 2013.