BRATISLAVA. Keď sa moderátor Samo Trnka v sobotu podvečer spýtal žilinského publika, koľko ľudí prišlo z Bratislavy, zdvihli sa ruky asi polovice prítomných. Len krátko predtým ohlásila vo vedľajšej miestnosti svoj vznik nová politická strana Progresívne Slovensko.
Jej nový predseda, ktorým sa podľa očakávaní stal podnikateľ Ivan Štefunko, vzápätí v zákulisí čelil otázkam, či si zoskupenie vybralo na zakladajúci snem Žilinu práve kvôli vyvráteniu rečí o tom, že združenie je súčasťou „bratislavskej kaviarne“.
„Máme ľudí z celého Slovenska. Druhá vec je, že veľmi strážime svoje výdavky,“ s úsmevom vysvetľoval dôvody mimobratislavského snemu Štefunko.

Šlo pritom o jedno z mála prekvapení, ktoré udalosť priniesla. Tí, ktorí očakávali predstavenie nových tvárí v progresívnom tíme, sa nedočkali. Za Štefunka sa tak na prvej spoločnej tlačovke postavili osobnosti, ktoré napomáhali vzniku novej strany už v ostatných mesiacoch - podnikateľ a zakladateľ Websupportu Michal Truban, advokátka Zuzana Čaputová, právnička a aktivistka Irena Bihariová, či producentka a dramaturgička Zora Jaurová a politológ Michal Šimečka.
Všetci títo sa stali tiež podpredsedami a podpredsedníčkami, hoci ich voľba prebehla za zatvorenými dverami, a to ešte pred začiatkom zvyšku akcie, ktorá bola verejná. Štefunko pri obsadzovaní predsedníckej stoličky napokon nemal ani protikandidáta. Truban napriek tomu presviedčal, že nejde o stranu jedného človeka, ale o "silný tím plný lídrov".
„V predsedníctve máme ľudí z celého Slovenska, ktorí nám pomáhali pri budovaní hnutia a sú silné osobnosti vo svojich komunitách,“ vysvetľoval Truban.
Neverejnú voľbu vedenia strany, ktorá chce robiť všetko verejne, obhajoval Štefunko tým, že snemovanie trvalo v skutočnosti aj v online prostredí už asi mesiac a že sa riešili aj mnohé techické detaily. Všetky ďalšie kroky však podľa neho už budú verejné.
Rečnili podporovatelia
Udalosť spojenú so zakladajúcim snemom zobralo Progresívne Slovensko pomerne netypicky. Po predstavení tímu v bočnej miestnosti pre novinárov začala verejná časť, ktorú Štefunko nazval akousi "konštitučnou súkromnou párty za účasti iných".
V tomto duchu sa neskôr hlavné dianie snemu prenieslo na pódium žilinského Event Houseu, ktorý sa nachádza na priemyselnom okraji mesta. Rozsiahla hala s desiatkami až stovkami stoličiek sa postupne zaplnila členmi i podporovateľmi vznikajúcej strany a priestor dostali viacerí rečníci so svojimi "príbehmi úspešných". V mnohých prípadoch pritom išlo„len“ o podporovateľov, nie členov zoskupenia.
Prítomným sa takto prihovoril šéf kníhkupectva Martinus Michal Meško, dobrovoľníčka Bibiána Kleinová, ktorá organizuje Letnú školu pre rómske deti v Markušovciach, či architekt Matúš Vallo, ktorý sa chystá kandidovať za primátora Bratislavy.
Či to už bude pod záštitou Progresívneho Slovenska, povedať nechcel, hoci vstup nateraz odmietol.
Lídri zoskupenia však Valla a ďalších ľudí zo snemu nazývajú ľuďmi s rovnakou DNA ako majú sami a ich neskorší vstup do strany nevylučujú.

Akú DNA nová strana vlastne ponesie?
„Sme centristické a liberálne hnutie, lebo staré nálepky ľavica a pravica už neplatia,“ odpovedal Štefunko. Hnutie by podľa jeho slov mohlo získať v najbližších parlamentných voľbách do 20 percent, pričom číslo okolo pätnásť percent označil v rozhovore pre SME za reálne.
Prioritou nových politikov bude najmä školstvo či zdravotníctvo.
„Chceme zo Slovenska krajinu, kde sa deti v školách naučia všetko, čo potrebujú pre život. V nemocniciach budeme efektívne liečiť a všetci dostanú za svoju prácu plat, ktorí si zaslúžia," vysvetľovala Čaputová.
Tvorba presného programu by mala nasledovať až v ďalších dňoch. Ľudia zo zoskupenia, z ktorých podľa Trubana 95 percent dosiaľ nikdy nebolo v politike, by mali vytvoriť odborné tímy.
Jednou z mála výnimiek v presadzovaní nových tvarí sa stal poslanec Martin Poliačik, ktorý nedávno vystúpil z SaS. V Progresívnom Slovensku sa dostal s ďalšími šiestimi ľuďmi do užšieho predsedníctva strany.
Prišiel aj Lunter
Kým moderátor Samo Trnka neskôr vtipkoval, že "mať obľúbeného politika je ako mať obľúbenú kožnú chorobu", tých tradičných politikov na snem mnoho neprišlo. Podľa štefunka cielene, keďže súčasných poslancov ani nevolali. Sám totiž vraj nechápe rôzne "zdravice", keď nacionalisti chodia k občianskej strane a podobne.
Spoluprácu s vládnym Smerom pritom vopred vylúčil.
"Smer, ktorý tu desať rokov vládol, nepriniesol žiadne zásadné zlepšenie života ľudí. Preto generácia, ktorá tam teraz je, nemá šancu uspieť a efektívne vládnuť tejto krajine," vysvetľoval Štefunko.
Snem spojený s „progresívnou párty“, na ktorej majú v neskorších hodinách vystúpiť aj skupiny Puding pani Elvisovej či Smola a hrušky, si však predsa len nenechalo ujsť viacero známych tvárí, a to vrátane politikov.
Medzi hosťami sa mihol banskobystrický župan Ján Lunter, ale aj starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký a poslanec českého parlamentu Dominik Feri zo strany TOP 09.

Beata
Balogová
