SME

SaS podáva trestné oznámenie v súvislosti s elektronickým zdravotníctvom

Strana tvrdí, že mohlo dôjsť k machináciám pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta))

BRATISLAVA. Strana SaS podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z možného spáchania trestných činov v súvislosti so zavedením elektronického zdravotníctva a pre porušovanie povinností verejných činiteľov.

Podľa SaS mohlo dôjsť k machináciám pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stratené milióny a oklamaní pacienti

Zároveň sa SaS obracia na EÚ v súvislosti s eZdravím. Dôvodom sú podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Jany Cigánikovej (SaS) stratené milióny eur a oklamaní pacienti. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

"eZdravie je jeden totálny chaos, ktorý robí peklo zo života pacientom, lekárom a na ktorom zarobili milióny eur niektoré firmy a ich majitelia a, naopak, iné firmy bez politických známostí prerábajú," povedala Cigániková.

Doplnila, že elektronické zdravotníctvo robí problém nielen pacientom, ale aj samotným lekárom, pričom mnohí z nich majú pri jeho inštalácii problémy.

"Nie je možné zaviesť nefunkčný systém len preto, aby sme neprišli o eurofondy a dohnať lekárov, ktorých máme aj tak nedostatok, k výpovediam a následne to riešiť znížením kritérií na ich odbornosť a vzdelanie," povedala poslankyňa NR SR.

Dodala, že je nutné zabezpečiť, aby pacient mohol používať svoj elektronický občiansky preukaz a zároveň mal viac chránené svoje osobné zdravotné údaje.

SkryťVypnúť reklamu

Druckera vyzvali na zrušenie sankcií

SaS vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) a šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša, aby okamžite zrušili možnosť sankcií a upokojili odbornú verejnosť.

Cigániková ozrejmila, že ak nenastane v tejto oblasti posun, na marcovej schôdzi navrhnú zrušenie zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.

"Napriek tomu, že sme fanúšikovia elektronického zdravotníctva, nedovolíme trestať pacientov a zdravotníkov za neschopnosť štátu," doplnila s tým, že v tejto súvislosti SaS zriadi odborný tím, ktorý bude dohliadať na elektronické zdravotníctvo.

Tvoriť ho budú odborníci z radu tvorcov elektronického zdravotníctva, ambulančných informačných systémov, ale aj zástupcovia lekárov, zdravotných sestier, pacientov a odborníci z oblasti IT.

SkryťVypnúť reklamu

Naostro od januára

Elektronické zdravotníctvo spustil štát naostro od januára tohto roka. Jeho fungovanie kritizujú ambulantní aj zubní lekári.

Prekáža im, že pre administratívu majú menej času pre pacientov. Pripojenie do eZdravia má tiež prinášať viacero technických problémov či komplikácie so samotným prihlasovaním. Pomenované problémy označil šéf NCZI Blaškovitš za detské choroby.

Technické problémy nie sú podľa neho plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. Blaškovitš avizoval, že NCZI pripravuje kompletnú zmenu legislatívy súvisiacu s elektronickým zdravotníctvom. Týkať sa má najmä sankcií, na ktoré sa lekári sťažujú.

Minister zdravotníctva si nemyslí, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky eZdravia. Ide podľa neho len o "ľahké pôrodné bolesti".

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí však, že vec zrejme podcenili niektorí lekári. Elektronizácia zdravotníctva si podľa NCZI doteraz vyžiadala 87,8 milióna eur z eurofondov a zo štátneho rozpočtu. Termín ostrého spustenia elektronických služieb do praxe sa viackrát posúval.

Ministerstvo: SaS šíri poplašné správy

Opozičná strana SaS tému eZdravie politizuje, tvrdí Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Jej pondelkové vyjadrenie označilo za šírenie poplašných správ.

"Odmietame tvrdenia, že všetko je zlé," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nábeh elektronického zdravotníctva do praxe si podľa nej vyžaduje čas, lekári sa musia dostatočne oboznámiť so systémom.

"MZ si uvedomuje objektívne dôvody, pre ktoré sa nie všetci poskytovatelia dokázali pripojiť včas a bude na ne prihliadať," povedala Eliášová s tým, že žiadny lekár, ktorý nebude po 1. januári pripojený do systému elektronického zdravotníctva z akéhokoľvek objektívneho dôvodu, nebude nijakým spôsobom sankcionovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Benefity, ktoré elektronické zdravotníctvo prinesie, sú podľa MZ nespochybniteľné. "Sme presvedčení, že po dôslednom oboznámení sa s fungovaním systému, bude aj práca lekárov s ním plynulá," myslí si Eliášová.

Elektronické zdravotníctvo podľa nej v praxi prináša viaceré výhody, napríklad rýchly prístup k zdravotným záznamom a k potrebným informáciám.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) tvrdí, že diskutoval o tejto problematike aj s lekármi na viacerých odborných stretnutiach a je informovaný o tom, s čím sa pri zavádzaní elektronického zdravotníctva stretávajú v praxi.

"Podnety, ktoré adresovali poskytovatelia MZ SR, sú riešené v úzkej súčinnosti a neodkladne s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré ich operatívne vybavuje," povedala Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt, ktorý nezlyhá

NCZI odmieta zaťahovanie projektu eZdravie do inej roviny, ako je odborná. Podľa generálneho riaditeľa NCZI Petra Blaškovitša ide o najväčší IT projekt na Slovensku, do ktorého je zapojených niekoľko desiatok odborných spoločností a stovky špecialistov na IT.

Doplnil, že projekt eZdravie sa časovo nespomalí ani nezlyhá. Blaškovitš poznamenal, že zavádzanie elektronického zdravotníctva je dlhodobý proces.

"Posudzujeme postupné zavádzanie elektronického zdravotníctva kompetentne a bez emócií. NCZI nič neskrýva. Projektové zmeny sú verejné, rovnako ako ich zapracovávanie v súčinnosti s vládou SR či MZ SR," doplnil.

Blaškovitš odkázal poslankyni Jane Cigánikovej, že NCZI sa nebráni žiadnej kontrole a víta každý konštruktívny návrh, ktorý z nej vyplynie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu