BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pripravuje opatrenia na zastavenie úbytku populácie hlucháňa, ktorému na Slovensku hrozí vyhynutie.
Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák informoval, že MŽP už čoskoro predstaví záchranný program, ako chrániť a prepájať biotopy, zabezpečiť monitoring a zvyšovať populáciu tohoto kriticky ohrozeného druhu.
Tvorba priaznivých podmienok
Okrem toho pripravuje ďalších osem programov starostlivosti o chránené vtáčie územia, kde sa budú vytvárať priaznivé podmienky pre rôzne druhy vtáctva. V minulom roku uviedol envirorezort do života šesť takýchto programov.
„V súčasnosti program na záchranu hlucháňa dopracovávame a onedlho ho budú môcť pripomienkovať okresné úrady. Ak všetko pôjde ako má, schválený by mohol byť na jar tohto roka,“ uviedol Ferenčák.
Dodal, že hlavným strategickým cieľom programu je zabezpečenie prežitia populácie hlucháňa hôrneho vo voľnej prírode na území Slovenska a postupné zvyšovanie jeho populácie na úroveň priaznivého stavu.
Hlucháňa ničí intenzívna ťažba
Hlavnou príčinou veľkého poklesu populácie hlucháňa je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend naďalej pokračuje.

V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, pričom v roku 2015 už iba maximálne 900 jedincov. Jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov.
Napriek medzinárodným záväzkom v ochrane biotopov a druhov sa populácia hlucháňa od vstupu Slovenska do EÚ znížila o 50 percent. Za posledných 10 rokov v niektorých územiach Slovenska, napríklad v Strážovských vrchoch, Vtáčniku, Považskom Inovci, Čergove a Javorníkoch hlucháň úplne vyhynul.
Posledné jedince dožívajú v Kremnických vrchoch, Malej Fatre, vo Volovských vrchoch, v Slovenskom raji a na Poľane. Prudký pokles početnosti nastal aj v Nízkych Tatrách, ktoré sú kľúčové pre prežívanie tohto druhu.
Hlucháň potrebuje les bez sanácie
Podľa posledného Červeného zoznamu vtákov Slovenska sú hlucháň a tetrov zaradené do kategórie silne ohrozených druhov.

Mimovládne environmentálne organizácie SOS/BirdLifde, Prales a Lesoochranárske zoskupenie VLK nedávno vyzvali ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva na urýchlené prijatie opatrení.
Vhodný biotop pre hlucháňa predstavujú plochy so suchými stojacimi stromami, kde nedošlo k vykonaniu asanačnej ťažby.
Potvrdzujú to príklady z Čiech a Nemecka, kde sa na území Šumavy a Bavorského lesa podarilo obnoviť takmer zaniknutú populáciu hlucháňa vďaka ponechaniu dostatočne veľkých území bez zásahu.