BRATISLAVA.Opozičné hnutie OĽaNO spôsobilo v utorok svojím nesprávnym výkladom o opatreniach hliadkujúcich policajtov "milé nedorozumenie". Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Tieňový minister vnútra za OĽaNO Gábor Grendel si podľa neho nedostatočne naštudoval vyhlášku platnú od leta minulého roka a pomiešal "hrušky s jadrovou elektrárňou".
Kaliňák odmieta tvrdenia, "že páchateľ mimo miesta činu sa policajtovi môže smiať do tváre s tým, že ho nemôže vziať na policajné oddelenie".
"Lebo to nie je pravda, on ho môže schmatnúť a vziať ho tam," vysvetlil. "Je poľutovaniahodné, že Policajný zbor je znova zaťahovaný do politického súboja," doplnil policajný prezident Tibor Gašpar.
Chybná interpretácia
Kde teda došlo k chybnej interpretácii? Problém je podľa Kaliňáka v slove zadržanie. Nemožno si pod tým predstavovať prevedenie osoby na oddelenie, ako si to zrejme myslel Grendel, uviedol minister.
Zadržanie je už procesný úkon, kde má byť vyšetrovateľ a súvisí s trestným poriadkom a nie so zákonom o Policajnom zbore.
"Takže žiadne oprávnenia hliadkujúcim policajtom nejdeme brať," dodal Kaliňák s tým, že vo vyhláške sa technicky doprecizovali niektoré veci tak, aby s tým nebol problém na súdoch. Kaliňák upozornil, že terminológia v trestnom poriadku či v policajných zákonoch môže byť mylná.
"Človek mu môže gramaticky rozumieť a niečo si pod tým predstaviť, z hľadiska procesu je ale za tým iný význam," uviedol.
Obmedzenia pre policajtov
Poslanci za OĽaNO tvrdia, že hliadkujúci policajti v teréne nemôžu riadne chrániť občanov, pretože ministerstvo vnútra im totiž odňalo viaceré oprávnenia, ktoré dosiaľ mali.
Jedno z podstatných oprávnení, o ktoré hliadkujúci policajti prišli, sa podľa OĽaNO týka obmedzenia osobnej slobody osoby podozrivej zo spáchania trestného činu.
Pokiaľ policajti chytia nebezpečného páchateľa trestného činu priamo na mieste činu alebo bezprostredne po spáchaní tohto činu, je všetko podľa nich v poriadku.

Problém nastáva podľa Grendela vtedy, ak je nebezpečný páchateľ na úteku.
"Na druhý deň po spáchaní trestného činu si ho všimne bežná hliadka na ulici. Doteraz boli títo bežní policajti oprávnení obmedziť osobnú slobodu takéhoto podozrivého. Lenže podľa novej vyhlášky o toto oprávnenie prišli," vysvetlil Grendel.
"Čiže, ak ste páchateľom trestného činu a nie ste prichytení na mieste činu alebo bezprostredne po spáchaní trestného činu, môžete sa veselo prechádzať po Auparku a policajti nič nezmôžu, kým sa neskontaktujú s vyšetrovateľom, kým ten nepríde," doplnil Grendel s tým, že takto sa stráca čas.
Následok rozhodnutí súdu
Tento právny stav podľa jeho slov ohrozuje občanov aj samotných policajtov. OĽaNO chce preto toto oprávnenie policajtom vrátiť. A to nie iba do vyhlášky, ale mienia ho zakomponovať priamo do zákona.
Vyhlášku podľa Grendela menili preto, že "údajne bratislavský krajský súd vydal viacero kontroverzných rozhodnutí, ktoré sa týkali práve vykonávania týchto úkonov hliadkujúcimi policajtmi".