BRATISLAVA. Znalec, ktorý v roku 2011 ohodnotil platinové sitká na 80-tisíc eur, pričom ich skutočná hodnota bola takmer tri milióny, by mal ísť na desať rokov za mreže.
Rozhodol o tom v utorok senát Okresného súdu Bratislava I pod vedením predsedu senátu Stanislava Dutka.

Obžalovaného znalca Ondreja Baloga uznal súd za vinného, pretože nemal žiadnu pochybnosť o tom, že bol nápomocný pri spáchaní trestného činu.
Balog sa po krátkej porade so svojím advokátom ešte v pojednávacej miestnosti proti rozsudku odvolal.
Juraja Lettricha, ktorý bol vedúcim služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv v čase, keď sa platinové sitká predali pod cenu, súd oslobodil. Proti tomuto rozsudku sa odvolal prokurátor. Rozhodnutie súdu nechceli Lettrich ani Balog komentovať.
O treťom obžalovanom v jednej z najväčších káuz vlády Ivety Radičovej, Jánovi Koritkovi, sa bude rozhodovať v inom pojednávaní. Ešte minulý týždeň ho na návrh prokurátora súd vylúčil na samostatné konanie v záujme urýchlenia celého procesu.
Zodpovední sú iní
Sudca počas zdôvodňovania svojho rozsudku niekoľkokrát naznačil, že podozrenie zo zodpovednosti za nevýhodne predané platinové sitká sa zďaleka nekončí pri pôvodnej trojici obžalovaných.
„Súd vypočul množstvo svedkov a môže konštatovať, že ani Lettrich, ani Balog neboli tí, ktorí prišli na to, ako získať peniaze z majetku štátu,“ vyhlásil počas zdôvodnenia sudca Dutko. Povedal, že síce nemôže komentovať prácu polície ani iných orgánov, no poukázal na niekoľko sporných okamihov.
“Bolo preukázané, že ak Lettrichovi niekto zo svedkov telefonoval, umýval si ruky a odkázal na iných ľudí.
„
Zo svedeckých výpovedí počas pojednávania totiž vyplynulo, že polícia o podozrivom predaji sitiek vedela už koncom leta 2011.
Napriek tomu sa však rozhýbala až začiatkom roka 2012 v čase, keď už bola platina prevedená na niekoľko ďalších spoločností a peniaze nenávratne stratené.
Pri vysvetľovaní, prečo obžalovaného Lettricha súd za vinného neuznal, Dutko povedal, že jeho vina nebola preukázaná bez akýchkoľvek pochybností.
Mohol síce vedieť o tom, že sa na Správe štátnych hmotných rezerv deje niečo nečestné, no nebol tým, kto sa mal v prípade osobne angažovať.

„Bolo preukázané, že ak mu niekto zo svedkov telefonoval, umýval si ruky a odkázal na iných ľudí,“ povedal sudca s tým, že celú záležitosť organizovali úplne iné osoby.
Kauza sitká
V kauze platinové sitká podľa prokurátora obžalovaní nenakladali s majetkom štátu hospodárne. Naopak, namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo Ondreja Baloga.
Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia.
Pri elektronickej aukcii v júli 2011 tak boli podhodnotené. Napokon vyhrala ponuka za 667 656 eur, reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Beata
Balogová
