BRATISLAVA. Je pondelok poobede a bývalá redaktorka súkromnej televízie JOJ Michaela Saleh Suríniová, známa zo súťaže Dievča za milión, stojí pred triedou plnou rodičov. Pokojne a plynulo im vysvetľuje diagnózu svojho syna, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom.

Hoci takto pred rodičmi stojí prvý raz, vidno, že správanie svojho osemročného syna už ľuďom opisovala veľakrát predtým.
Jej syn má problém sústrediť sa a čítať sociálne situácie. Zatiaľ zvláda tri až štyri vyučovacie hodiny denne, zo začiatku nechodil ani na obedy či školský dvor.
K dospelým sa správa rovnako ako k rovesníkom, čo navonok môže pôsobiť drzo. A ak si myslí, že hovoria hlúposti, rovno im to povie.
Na druhej strane mu namerali nadpriemerné IQ, vie vysvetliť teóriu vzniku vesmíru, detskú básničku sa naučí na jedno prečítanie a jeho slovná zásoba je rozvinutejšia ako u ostatných.
„Môj syn niektorým veciam nerozumie tak ako vaše deti. Môže pôsobiť drzo a príliš priamočiaro, pretože jeho emocionálna inteligencia nie je taká vyvinutá,“ hovorí Suríniová rodičom.
Nie je jasné, čo ho spôsobuje
Aspergerov syndróm je jedna z foriem autistických porúch. Ľudia s touto chorobou majú problémy v komunikácii, čudné zvyky a potreby, ale ich rozumové schopnosti bývajú priemerné až nadpriemerné. Zatiaľ nie je jasné, čo ho spôsobuje.
Atmosféra na rodičovskom združení je príjemná, rodičia pozorne počúvajú. Nakoniec nikto nenamieta proti tomu, aby ich deti s takýmto chlapcom chodili do triedy. Saleh Suríniová odchádza z rodičovského združenia a pôsobí spokojne.

Jej syn konečne chodí do bežnej školy vo Vinosadoch, kde sú učitelia ochotní sa mu venovať, má svoju asistentku, ktorá mu pomáha prekonať konfliktné situácie, a rodičom to neprekáža.
Predtým svojho školopovinného syna niekoľko mesiacov vzdelávala doma. Predošlá škola po pár týždňoch odmietla chlapca vzdelávať s ostatnými deťmi a navrhla mu individuálne vyučovanie.
Matka následne nevedela nájsť školu ochotnú žiaka s pridruženou diagnózou zobrať.
Buď sa riaditelia báli, že to nezvládnu, nevedeli zohnať osobného asistenta, alebo už mali naplnené kapacity. Aby nebol porušený zákon, syn bol oficiálne práce neschopný.
Takéto zlé skúsenosti so školami majú aj iní rodičia detí s Aspergerovým syndrómom, ktorých denník SME oslovil.
Kým v zahraničí sa tieto deti vzdelávajú v bežných triedach s ostatnými, slovenské školy a učitelia podľa nich nie sú pripravení takýchto žiakov medzi seba prijať. Deti tak trpia samotou, pretože nemôžu byť s rovesníkmi. Ich rodičia sú zase vyčerpaní, pretože okrem náročnej výchovy musia ešte hľadať vhodnú školu či asistentov a žijú v obavách, či ich dieťa zo školy nevyženú.
Tieto deti bývajú často veľmi nadané a po prekonaní problémov v mladosti by mohli byť prínosom pre spoločnosť. Aspergera zistili napríklad u nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Vernona Smitha a predpokladá sa u viacerých známych osobností, ako je napríklad fyzik Albert Einstein.
Nová škola
Syn Saleh Suríniovej chodí do neveľkej triedy s asi 17 žiakmi a od ostatných sa na líši už na prvý pohľad. Nosí dlhé vlasy, ktoré chce darovať onkologickým pacientom, a stále má na hlave kapucňu.