Vyhodiť dieťa s Aspergerovým syndrómom pre zlé správanie zo školy nie je riešenie, tvrdí Eva Gelányiová, riaditeľka Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Leviciach, ktorá poskytuje poradenstvo aj priamo v školách.
Výbuchy hnevu sú vždy podľa nej niečím spôsobené a učitelia by mali byť na takéto situácie vyškolení. Problémom je, že slovenský vzdelávací systém nie je na tieto deti pripravený, hoci často ide o deti s vysokou inteligenciou.
Čím sa deti s Aspergerovým syndrómom líšia od ostatných?
„Majú vysoké IQ, ale sú slabšie v komunikácií. Majú síce bohatú slovnú zásobu, ale často v komunikácii nechápu iróniu, vtip a potom nerozumejú, čo im chcel človek povedať. Rovnako majú problém so slovami s viacerými významami. Keď im poviete, že ich "vyhodíte" pri obchode, predstavia si, ako ich niekto fyzicky hádže z auta von. Majú problém s nadväzovaním vzťahov a hrajú sa sami, hoci túžia po kamarátoch.“

Kedy rodič môže prvýkrát spozorovať, že jeho dieťa má tento syndróm?
„Nezaostáva u nich vývoj reči ako pri detskom autizme, takže to chvíľu trvá, ale dá sa to všimnúť pri kontakte s inými deťmi. Majú problém sa medzi ne začleniť a hrať sa s nimi. Medzi ďalšie znaky patrí napríklad odmietanie nejakého jedla podľa jeho farby, slabšie rozpoznávanie nebezpečenstva a takisto nemajú rady veľké nákupné centrá.“
Je dôležitá včasná diagnostika?