Zoznámte sa so zlým chlapcom z vesmíru

Na pôsobivých fotkách z mesačnej pustiny v bielom skafandri je iba on. Ten, čo bol na Mesiaci prvý, totiž fotografoval. Volajú ho vesmírny kovboj aj zlý chlapec a nikdy mu neprestali pripomínať, že bol na Mesiaci až druhý. Buzz Aldrin sa blíži k deväťdesiatke, no ťažko by mohol byť vzdialenejší predstave o pokojnom dôchodku.
Ovešaný náramkami a prsteňmi, všade nosí tričko s nápisom „Get your ass to Mars“, vo voľnom preklade „Zdvihni zadok a makaj na Mars“. Ten výrok vystihuje jeho osobnosť, drzú a bojovnú. Ako ho v dobrom i v zlom poznačil malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo, opísala Ela Rybárová.
Nová vojna o Mesiac

Po takmer polstoročí sa ľudia chcú opäť vrátiť na Mesiac. Ibaže kým v čase, keď studená vojna vrcholila, súperili o vesmír len dve krajiny, teraz už treba rátať aj s ďalšími hráčmi.
Do novej etapy vesmírnych pretekov sa zapojila aj Čína, India či Japonsko. Ani miliardár Elon Musk sa netají veľkými ambíciami. Aké misie jednotlivé tímy plánujú, kde chcú pristáť, aký majú rozpočet, čo mienia skúmať a prečo, vysvetľuje Matúš Beňo.
Spomienka na prvú slávnu rely

Keď prvý raz odchádzal na rely Paríž - Dakar, netušil, čo má čakať. Nepoznal súperov, nevedel, čo môže od Afriky očakávať. Do cieľa v hlavnom meste Senegalu došiel bez ujmy, no už mimo súťaže.
Najnáročnejšia diaľková rely mu však učarovala. Karel Loprais sa do saharskej púšte s Tatrou vracal každý rok a stal sa jednou z najvýraznejších osobností v histórii Dakaru.
Spolu vybojoval šesť prvenstiev. Prvé z nich dosiahol pred tridsiatimi rokmi. „Vôbec sme nemali predstavu, čo nás tam môže čakať. O súťaži sme toho veľa nevedeli,“ spomína Loprais pre denník SME.
Najväčší sexuálny škandál v Bielom dome

Tie slová zazneli na záver bežnej tlačovky amerického prezidenta. Zvážnel a každé slovo zdôrazňoval mávajúcim ukazovákom. „Nemal som sexuálny vzťah s tou ženou. Pani Lewinskou. Tieto obvinenia sú nepravdivé.“
Ubehlo dvadsať rokov od chyby, ktorá 26. januára 1998 takmer pripravila o prezidentské kreslo vtedajšieho šéfa americkej administratívy Billa Clintona. Čoskoro sa totiž všetko prevalilo a Clinton sa musel priznať.
Viac než samotného prezidenta, ktorému dokonca v krátkodobom horizonte aféra zvýšila obľúbenosť vo verejnosti, sa dotkla „tej ženy“, ako ju ponižujúco na tlačovke nazval. Čo nasledovalo, ju takmer stálo život.
Dá sa veriť testom osobnosti?

Na ktorú fakultu by ste chceli ísť: Na Chrabromil alebo na Bystrohlav? To, ako odpoviete, môže rozhodnúť o vašom novom zamestnaní.
Jedna z najznámejších scén z prvej časti Harryho Pottera sa totiž čoraz častejšie prenáša do reality. Rolu triediaceho klobúka prebrali osobnostné testy, cez ktoré vidí budúci zamestnávateľ do hláv uchádzačov lepšie než oni sami. Odpoveďou sa opýtaný tak trochu priznáva, aké vlastnosti sú mu sympatické a čo miluje alebo nenávidí. No sú takéto testy spoľahlivé a ako fungujú?
Príbeh prvej americkej lekárky

Poslala takmer tridsať prihlášok na rôzne univerzity po celých Spojených štátoch. Buď ju odmietli, alebo jednoducho ignorovali.
Keď jej žiadosť dorazila na malú univerzitu v meste Geneva v štáte New York, predstavitelia školy to brali ako provokáciu a prihlášku mladej ženy chceli okamžite zahodiť. Aby to však nemuseli urobiť sami, požiadali všetkých 150 študentov, aby hlasovali za jej prijatie či neprijatie.
Študenti však, viac z recesie ako z presvedčenia o ženských právach, hlasovali za jej prijatie. O dva roky neskôr, v januári 1849, sa Elizabeth Blackwellová stala prvou ženou Ameriky, ktorá získala lekársky titul. No ani potom to vôbec nemala ľahké.
Na čo si dať pozor na cestách

Na Slovensku je celkovo štrnásťtisíc kritických nehodových lokalít a ich najčastejším spoločným znakom je vysoká intenzita dopravy alebo vysoká rýchlosť.
Väčšina je z kategórie pochopiteľných, keďže do mobilu, do navigácie, za seba a okolo seba sa pozerá čoraz viac vodičov. Existujú však nehody, ktoré majú problém pochopiť aj dopravní znalci. Čo je osemkrát nebezpečnejšie ako alkohol za volantom, kedy je slnkom vašim nepriateľom a či si skôr dávať pozor na zimu alebo na horúčavy, skúmal Mário Šmýkal.

Beata
Balogová
