„Hmm, je to ťažké, veľmi ťažké. Vidím veľa odvahy, hlúpy tiež nie si. Je tu aj talent, áno, a túžba niečo dokázať. Ale kam ťa dáme?“ krčí sa triediaci klobúk a vyzerá, akoby mal tvár aj mimické svaly.
„Len nie Slizolin. Slizolin nie,“ prosí čerstvý prváčik na čarodejníckej škole Harry Potter.
„Takže Slizolin nie? Určite? Môžeš sa stať slávnym. Všetko je tu, v tvojej hlave. A Slizolin ti k tej sláve môže pomôcť, o tom niet najmenších pochýb. Tak čo?“ reaguje klobúk na jeho slová.

„Nie, prosím. Všetko, len nie Slizolin,“ neprestáva prosiť.
„Nuž, keď teda ináč nedáš.“
„Všetko, len nie Slizolin.“
V tom sa napätie uvoľní a klobúk určí jeho budúcnosť.
„Pôjdeš na... Chrabromil.“

Klobúk v novej podobe
Jedna z najznámejších scén z prvej časti Harryho Pottera sa čoraz častejšie prenáša do reality. Rolu triediaceho klobúka prebrali osobnostné testy, cez ktoré vidí budúci zamestnávateľ do hláv uchádzačov lepšie než oni sami. Odpoveďou na otázku „na ktorej by ste chceli byť fakulte“ sa opýtaný tak trochu priznáva, aké vlastnosti sú mu sympatické a čo miluje alebo nenávidí.
Nedávna štúdia potvrdila, že je to skratka, ako rýchlo a spoľahlivo odhadnúť človeka. „Naše zistenia naznačujú, že beletria môže skutočne odrážať základné črty osobnosti,“ píšu autori zo Stetsonskej, Washingtonskej a Floridskej univerzity.
Výskumníci z troch amerických univerzít zozbierali výsledky zo stránky Pottermore, ktorú pre svojich fanúšikov vytvorila spisovateľka J. K. Rowlingová.
Okrem zaujímavostí o knihách a filmoch ponúka aj osobnostný test, ktorý vás zaradí do jednej zo štyroch fakúlt. Vedci vyhodnotili 132 testov a vyšlo im nečakané zistenie. Vo väčšine prípadov rozdelili fanúšikov správne.
Potom dali rovnakým účastníkom urobiť testy osobnosti založené na metóde Big Five a výsledky porovnali.