Usmievali sa, navzájom si pripíjali na zdravie. Jeden si zapálil cigaru, ďalší do seba otočil pohárik alkoholu.
Na hracej doske Monopoly akoby svietil väčší štvorček, na ktorom prísny policajt ukazuje: „Choď do väzenia.“
Keď sa na tento symbol muži pozreli, museli znervóznieť. Aspoň vnútri. Nedali však nič najavo. Ďalej hrali populárnu stolovú hru. Až na to, že namiesto hračkárskych peňazí používali skutočné.

Keď jeden prehral, pokojne dal menšiu sumu druhému. Nemysleli na svet okolo seba. Akoby ani neboli účastníkmi najväčšej vlakovej lúpeže 20. storočia.
Tajomný muž prišiel s plánom
V roku 1963 sa v londýnskom parku Finsbury stretli traja muži. Známe postavy podsvetia Douglas Gordon Goody a Buster Edwards počúvali tajomného muža. Hovoril im o poštovom vlaku, ktorý mal prevážať opotrebované bankovky zo škótskeho Glasgowa do Londýna na likvidáciu.
„The Ulsterman“, ako muža svet desaťročia poznal, mužov informoval, že vlak bude mať len slabú ochranu.
Goody s Edwardsom oslovili ďalších členov podsvetia. Charizmatický muž s okuliarmi s tučným čiernym rámom Bruce Reynolds sa stal hlavou operácie, ktorá sa zdala jasná a jednoduchá.
V tom čase Reynoldsovi zavolal jeho priateľ Ronnie Biggs. Chcel si požičať peniaze, no keďže Reynolds všetky investoval do plánovanej akcie, dostal lepší nápad. Biggsovi dal možnosť zapojiť sa.
S každým ďalším prizvaným členom sa však základy akcie oslabovali. Ku chlapovi totiž pribudla aj matka, manželka alebo priatelia, ktorým to mohli prezradiť.
Akciu odložili. Urobili dobre
Biggs mal zabezpečiť náhradného rušňovodiča, ktorý by s prepadnutým vlakom prešiel na miesto odovzdania peňazí.
Vrátane neho mala skupina 32-ročného Brucea Reynoldsa šestnásť členov. Ďalší zostali v pozadí. Zaútočiť na vlak chceli v júli 1963, napokon akciu odložili na august.