BRATISLAVA. Návrhom vyvlastňovania pozemkov, ak by ich majitelia nesúhlasili s odstraňovaním envirozáťaží, by sa mohla na jednom z nadchádzajúcich zasadnutí zaoberať vláda.
"Návrh zákona už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Ak všetko pôjde ako má, materiál by mohol byť čoskoro predložený na rokovanie," povedal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Súčasť geologického zákona
Ministerstvo chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona. Jeho súčasné znenie umožňuje len nútené obmedzenie vlastníckych práv.

Ako však poukazuje envirorezort, sanácia envirozáťaže nie je dočasná činnosť, ale trvalá, keďže ide o stavebné činnosti.
Nepriamo preto právnu normu novelizuje zákonom o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Pokiaľ legislatívnu zmenu odobrí vláda, parlament a prezident, platiť by mala od marca.
"Inštitút vyvlastnenia má slúžiť ako nástroj zabezpečenia prechodu vlastníckeho práva v tých prípadoch, v ktorých je nevyhnutná realizácia stavebných prác a kde už nie je možná dohoda s vlastníkom záujmovej nehnuteľnosti. Využitie inštitútu vyvlastnenia podľa ustanovení geologického zákona sa bude vzťahovať výlučne na sanáciu environmentálnej záťaže a nebude ho možné uplatniť v prípadoch geologického prieskumu a súvisiacich prác," vysvetlil v materiáli envirorezort.

Po vyvlastnení sa môže podľa legislatívy siahnuť, len ak cieľ vyvlastnenia nemožno dosiahnuť dohodou alebo iným spôsobom.
"Za účelom sanácie environmentálnej záťaže nebude možné rozhodnúť o odňatí vlastníckeho práva k nehnuteľnosti tam, kde stačí obmedziť vlastnícke právo k nehnuteľnosti, zriadiť, obmedziť, zrušiť právo zodpovedajúce vecnému bremenu k nehnuteľnosti alebo obmedziť, zrušiť právo tretej osoby k nehnuteľnosti," vysvetľuje sa v návrhu.
Inštitút predbežnej tržby
Ministerstvo tiež zavádza inštitút predbežnej držby. K jej uplatneniu bude môcť dôjsť iba v prípadoch vyvlastňovacieho konania súvisiaceho so sanáciou environmentálnej záťaže podľa schváleného projektu sanácie environmentálnej záťaže.
Vyvlastňovaný bude mať za čas výkonu predbežnej držby právo na finančnú náhradu.
Legislatívna zmena podľa ministra Lászlóa Sólymosa reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri troch pozemkoch.
"Myslím si, že neexistuje väčší verejný záujem, ako je sanácia skládky nebezpečného odpadu," povedal.