BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v zásade súhlasí s väčšinou požiadaviek uvedených v Petícii za nič zameranej na ochranu lesov od Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorú podpísalo vyše 50-tisíc ľudí.
V odpovedi na petíciu minister životného prostredia László Sólymos pripomenul, že niektoré z požiadaviek uvedené v petícii sú už v súčasnosti zapracované do návrhu strategického dokumentu Envirostratégia SR do roku 2030.
Minimálne päť percent územia s najprísnejšou ochranou
VLK v petícii žiada zredukovať režimy ochrany v chránených územiach na územia s prísnou ochranou, teda bezzásahové územia, ktorých výmera by mala byť minimálne päť percent rozlohy Slovenska do roku 2020, a na územia s aktívnou ochranou, takzvané manažované územia.
Táto požiadavka je pre MŽP podľa Sólymosa "v princípe akceptovateľná" a je už zahrnutá v Envirostratégii 2030, ktorá je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvov strategického dokumentu na životné prostredie. Schváliť ju musí vláda.

Pokiaľ ide o požiadavku na rozlohu bezzásahových území, MŽP navrhuje, aby do roku 2025 územie s najvyšším stupňom ochrany predstavovalo 50 percent územia národného parku a 70 percent do roku 2030.
"Som toho názoru, že v tomto smere je podstatné zamerať sa hlavne na kvalitu chránených území," odpovedal Sólymos.
VLK v petícii navrhoval, aby boli zrušené národné parky, kde rozloha bezzásahovej zóny nedosiahne 50 percent ich výmery do roku 2020. Tento termín envirorezort nepovažuje za reálny.
Otázka voľného pohybu turistov
VLK tiež v petícii požaduje voľný pohyb peších návštevníkov vo všetkých chránených územiach.
Túto požiadavku je podľa Sólymosa nutné dôsledne zvážiť, keďže nadmerný pohyb turistov by mohol ohroziť predmet ochrany v danom území.
"Realizácia tejto požiadavky si vyžaduje širšiu diskusiu a analýzu Štátnej ochrany prírody SR," uzavrel Sólymos v odpovedi na petíciu.
Petíciu za zmenu Zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú nazývajú aj Petícia za nič, podpísalo 50 466 ľudí.

"Presadzujeme, aby sa na piatich percentách nášho územia nerúbali stromy, nepoľovalo sa na zvieratá, nestriekali chemikálie. To znamená, aby toto územie bolo bez zásahu - aby sa tam nerobilo nič," píše sa v petícii.
Cieľom ochrany v bezzásahových územiach je podľa VLKa ochrana prirodzených procesov. Ide o územia s výskytom druhov a biotopov prirodzene sa meniacich na základe prebiehajúcich prírodných procesov.
Režim v prísne chránených územiach musí byť bez zámerných ľudských aktivít, s výnimkou voľného vstupu peších návštevníkov, neinvazívneho výskumu a činností nevyhnutných na odvrátenie priameho ohrozenia života či zdravia.