BRATISLAVA. Tehotné ženy by mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne.
A to pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu súvisiaceho s tehotenstvom a pôrodom s tým, že poisťovne im to za spomenutých podmienok musia preplatiť.
Takýto návrh v utorok schválili poslanci v parlamentnom zdravotníckom výbore, zmeny musia ešte odobriť poslanci v pléne.
Nárok na vrátenie poplatku
Gravidné pacientky si budú môcť desať eur pýtať v lehote do 15 dní od poskytnutia ústavnej zdravotnej pohotovosti, k žiadosti treba doklad o uhradení poplatku.
Splatnosť úhrady má byť najneskôr do 90 dní od doručenia žiadosti. Znamená to teda, že poplatok by sa tehotným ženám automaticky neodpustil hneď na mieste.
Nové podmienky pre tehotné ženy navrhol jeden z koaličných poslancov vo výbore, a to cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o radiačnej ochrane.
Opozícia mala voči tomuto návrhu výhrady. "Je to postavené na hlavu," povedala členka výboru Jana Cigániková (SaS). Nesúhlasí s tým, aby boli s témou poplatkov na urgentoch zahltení posudkoví lekári poisťovní.
"Pretože chaos s poplatkami na urgentoch ideme riešiť ešte väčším chaosom pre pacientov, pre poisťovne to bude záťaž," uviedla.
Drucker nesúhlasí
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) je proti tomuto tvrdeniu. Hovorí o možnosti pre rodičky. Nie je za paušálne odpustenie poplatkov priamo na mieste.
Drucker tvrdí, že s návrhom nemajú problém ani dve najväčšie zdravotné poisťovne na Slovensku. "Súhlasili s tým a nemali žiaden problém," povedal.
A prečo má podľa neho poisťovňa splatnosť úhrady najneskôr do 90 dní od doručenia žiadosti? "Pretože si to poisťovne musia riešiť cez revíznych lekárov ako pri doplatkoch za lieky," vysvetlil.
Najväčšia pacientska organizácia na Slovensku si na rozdiel od opozície nemyslí, že navrhované zmeny budú pre zdravotné poisťovne časová či finančná záťaž.
"Pretože sa rozhodli do toho ísť," povedala šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. Osobne má názor, že "túto byrokratickú možnosť" nevyužije veľa pacientok.
Poplatky na urgentoch
Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry.

Ministerstvo zdravotníctva krátko po tom avizovalo, že tému úhrad na urgente opäť otvorí a doprecizujú sa podmienky pre gravidné pacientky.
Na riešenie situácie ho vyzvala aj opozícia na čele so SaS a OĽaNO.
Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá.
Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Na urgente v nemocniciach by nemali teda napríklad platiť pacienti s čerstvými úrazmi, tiež tí, ktorým sa tam venujú viac ako dve hodiny alebo ľudia s nutnosťou hospitalizácie.
Drucker je s takýmto systémom na urgentoch v nemocniciach spokojný, pretože od jeho zavedenia je tam neopodstatnených návštev menej.
Opäť upozornil, že bol mnohokrát zneužívaný neakútnymi prípadmi, čo ukázali aj štatistiky.
Z rokovania Výboru NR SR pre zdravotníctvo:
Podmienky preplácania liekov na výnimky z verejného zdravotného poistenia sa do konca roka majú prechodne zjemniť. Od začiatku roka na nich platia limity, koľko maximálne z ich ceny môžu zdravotné poisťovne uhradiť. Vo výnimočných prípadoch to môže byť viac ako 90 až 75 percent z ceny. Poslanci tak na žiadosť ministerstva zdravotníctva reagujú na situáciu, ktorá nastala po zmenách v liekovej politike platných od januára. Okrem iného priniesli spomínané novinky v uhrádzaní liekov na výnimky. Nejde o bežné lieky, ale o tie, ktoré nesplnia podmienky vstupu do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia, prípadne výrobcovia o vstup nepožiadajú. Často ide o drahú inovatívnu liečbu rakoviny, neurologických, kardiovaskulárnych či zriedkavých ochorení.
Výbor odobril úpravy okolo resocializácie detí. Legislatíva, ktorá rieši podmienky resocializácie, je z dielne rezortu práce. Má napríklad zlepšiť kvalitu a dostupnosť odbornej pomoci. Dieťa by po novom malo byť prijaté na resocializačný program len po predchádzajúcej ústavnej psychiatrickej liečbe v trvaní minimálne štyroch týždňov a po odporúčaní detského psychiatra aj v prípade výchovného opatrenia, resp. neodkladného opatrenia súdu.
Návrh zákona o radiačnej ochrane upravuje požiadavky na nakladanie s rádioaktívnymi látkami a odpadmi, rieši tiež ochranu pracovníkov a obyvateľov pred ožiarením radónom vo vnútornom ovzduší budov či vonkajším ožiarením zo stavebných materiálov. Takisto upravuje radiačnú monitorovaciu sieť či povinnosti fyzických a právnických osôb pri zabezpečení radiačnej ochrany. Rieši tiež priestupky, správne delikty a sankcie na úseku radiačnej ochrany. Právna norma z dielne rezortu zdravotníctva má nahradiť všetky aktuálne právne predpisy v oblasti radiačnej ochrany, ministerstvo zdravotníctva ju predložilo aj z dôvodu transpozície medzinárodnej smernice.
Štát by mal byť pri udeľovaní pokút za nepripojenie sa do elektronického zdravotníctva benevolentnejší. Uloženie sankcie zdravotníkovi by nebolo povinnosťou, ale možnosťou. Urobilo sa to prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k zákonu o radiačnej ochrane. Návrh z koaličnej dielne reaguje na súčasnú situáciu okolo ezdravia. Mnohí zdravotníci sa totiž sťažovali, že do systému sa nevedia pripojiť, pričom tvrdili, že to nie je ich vina. Žiadali preto formulku okolo sankcií zmeniť v zákone, a to i napriek tomu, že štát im dal prísľub, že pri udeľovaní pokút nebude prísny a bude brať do úvahy objektívne príčiny. Pozmeňujúci návrh hovorí o pokute do výšky 200 eur.
Nové pravidlá prichádzajú prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu aj pre zdravotné poisťovne. Tie po novom nebudú môcť podmieňovať prepojenie ambulancií či nemocníc do ezdravia uzatvorením akejkoľvek inej zmluvy alebo dodatku k zmluve o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Pokuta by sa mala rovno zrušiť, keďže ezdravie zlyháva, a to vinou štátu. Čo sa týka nových podmienok okolo zdravotných poisťovní, nepovažujem za správne diktovať im, aké si majú dávať podmienky pri poskytovaní zmlúv," uviedla Jana Cigániková zo SaS. Drucker však stále trvá na tom, že je "lepšie robiť drobné úpravy, ako keby sa mal termín ostrej prevádzky elektronického zdravotníctva posunúť". V prípade zmien okolo zdravotných poisťovní dodal, že zaregistroval pokusy jednej zo zdravotných poisťovní podmieňovať pripojenie do ezdravia splnením podmienok, "ktoré s ním nemali absolútne nič spoločné".