BRATISLAVA. Slovensko v utorok v Bruseli vysvetľovalo, aké opatrenia prijalo na zlepšenie kvality ovzdušia.
Komisár pre životné prostredie Karmenu Vella si pozval v utorok zástupcov Slovenska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska, Rumunska, Maďarska, Českej republiky a Veľkej Británie, ktoré dlhodobo nespĺňajú limity EÚ pre oxidy dusíka a tuhé častice PM10.
Zlepšovanie ovzdušia
Na stretnutí museli tieto krajiny Európskej komisii dokázať, že podnikli dostatočnú snahu na zlepšenie ich znečisteného ovzdušia, inak im hrozí žaloba na Súdnom dvore EÚ.

Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP) Norbert Kurilla, ktorý prezentoval súčasnú situáciu a aktivity, ktoré Slovensko vykonáva v oblasti skvalitňovania ovzdušia.
Ide napríklad o podporu energetickej efektívnosti, vytváranie nízkoemisných zón vrátane podpory elektromobility, prípravu Národného programu riadenia znečisťovania ovzdušia či prípravu novej Stratégie ochrany ovzdušia.
Slovenská republika v predošlom období podľa Kurillu nespĺňala niektoré ustanovené kritéria určujúce dobrú kvalitu ovzdušia, najmä čo sa týka jemných prachových častíc PM10 a oxidov dusíka.
"Na druhej strane, výsledky monitorovania ukazujú, že opatrenia prijaté v predchádzajúcom období viedli v mnohých oblastiach k zlepšeniu kvality ovzdušia. Preto veríme, že naše súčasné a najmä pripravované kroky povedú k ďalšiemu zlepšeniu v blízkom období," uviedol Kurilla.
Kvalita ovzdušia sa zlepšuje
Kurilla poznamenal, že v roku 2004 bolo na Slovensku 17 oblastí s horšou kvalitou ovzdušia, v roku 2016 ich bolo už iba 12.
Celkovo sa znížila aj ich rozloha o 52 percent a počet obyvateľov žijúcich v týchto oblastiach o 54 percent.
Kurilla pripomenul, že v decembri začala platiť novela zákona o ochrane ovzdušia, ktorá zlepšuje informovanosť obyvateľov o kvalite ovzdušia.
Zároveň umožňuje obciam zriadiť nízkoemisné zóny a zlepšiť tak kvalitu ovzdušia v mestách a obciach.
Zmeny sa dotknú aj stredne veľkých spaľovacích zariadení, pre ktoré budú platiť prísnejšie emisné limity. Efektívnejšie majú byť aj kontroly v týchto prevádzkach.