BRATISLAVA. Župné voľby, v ktorých Smer stratil štyroch županov a desiatky poslancov, sa na voličskej podpore strany neprejavili. Ak by sa parlamentné voľby konali koncom januára, zvíťazil by Smer so ziskom 25,5 percenta. V porovnaní s novembrovým prieskumom agentúry Focus si tak polepšil o takmer jedno percento.
Nasledujú opozičné strany ako SaS, ktorú by volilo 13,1 percenta, hnutie OĽaNO so ziskom 11,4 percenta a hnutie Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára, ktoré by volilo deväť percent respondentov.
Koaličná SNS by získala 8,6 percenta. Dlhodobé mierne klesanie preferencií pre stranu sa skončilo a ustálilo okolo ôsmich percent.
Progresívne sa ešte ukáže
Nová strana Progresívne Slovensko by získala 1,9 percenta. Od vstupu do parlamentu by ju delili viac ako tri percentá. Pre Progresívne Slovensko však ide o prvé meranie preferencií. Pred vyše dvoma týždňami malo hnutie v Žiline prvý snem, kde si za predsedu zvolili Ivana Štefunka. So svojimi aktivitami v regiónoch však ľudia z hnutia začínali asi pred rokom.
"Ťažko povedať, či je to málo, alebo veľa," hovorí sociológ Martin Slosiarik z Focusu. Upozorňuje, že Progresívne Slovensko si ešte len začína budovať svoju politickú značku a veľa ľudí o ňom nemusí vedieť. "Rozhodujúca bude dynamika, ako sa budú ich preferencie hýbať a čo sa stane po zaradení strany Spolu do meraní," vysvetľuje.
Novú stranu Miroslava Beblavého Spolu do prieskumu ešte nezaradili, v ďalšom prieskume by už podľa Slosiarika mala byť.
Keď napríklad začínali strany SaS či Nova, v prieskumoch sa podľa neho pohybovali medzi dvoma až tromi percentami. V prípade SaS preferencie vystrelili nahor rýchlejšie, no hnutiu Nova sa dlhodobo nedarilo oslovovať ďalších voličov .
Výsledky prieskumu Progresívne Slovensko neodrádza. "Toto číslo pre nás znamená štartovaciu čiaru a vieme, že bude rásť až do volieb v roku 2020. Presne ako v podnikaní, kde sme s Michalom Trubanom od nuly vybudoval plno úspešných firiem," povedal Štefunko.
ĽSNS klesá
Extrémistická ĽSNS Mariana Kotlebu od novembrových župných volieb stále klesá. V porovnaní s vyše desiatimi percentami, ktoré jej nameral Focus začiatkom októbra, by ju teraz volalo 8,1 opýtaných. Kotleba v župných voľbách v Banskej Bystrici prehral s demokratickým kandidátom Jánom Lunterom a na poste župana skončil.
"Zlomovým momentom môžu byť župné voľby, kde očakávali dvoch županov v Banskej Bystrici a Nitre a mohlo dôjsť k sklamaniu voličov tejto strany," vysvetľuje Slosiarik mierny pokles preferencií extrémistov.
Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu prekročil tesne Most-Híd so ziskom 5,7 percenta. Mimoparlamentné KDH by volilo 7,4 percenta ľudí.

Beata
Balogová
