BRATISLAVA. Inštitút vyvlastnenia sa má v prípade environmentálnych záťaží využívať podľa šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) iba výnimočne.
"Predstavuje len poistku, ak nebude možné žiadnym iným spôsobom sa s vlastníkmi dohodnúť," povedal.
Obmedzenie vlastníctva
Kabinet odsúhlasil, aby sa súkromné pozemky v niektorých prípadoch mohli vyvlastniť pre potrebu sanácie envirozáťaže.

Legislatívna zmena umožní obmedziť vlastnícke práva v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby, ako získať súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých majú prebiehať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.
"Ak napríklad má niekto nereálne finančné očakávania a nie je v našich možnostiach týmto očakávaniam vyjsť v ústrety, môže zastaviť celú sanáciu záťaže, ktorá ohrozuje zdravé životné prostredie," uviedol Sólymos.
V súčasnosti platí, že ak sa nepodarí dohodnúť s vlastníkom, nie je možné so sanáciou začať.
Podľa Sólymosa sa budú najprv preferovať všetky ostatné možnosti, deklaroval, že cieľom je sa dohodnúť. Vlastníkom vie štát ponúknuť kúpu či nájom pozemku.
Envirorezort súhlasí, že im náleží férová kompenzácia za dočasné obmedzenie ich práv.
"Nechceme vyvlastňovať. Ide nám o to, aby sme sa vedeli dohodnúť," skonštatoval s tým, že štát pozemky nepotrebuje natrvalo, keďže tam nejde stavať diaľnice.
Využívať ich potrebuje počas odstraňovania envirozáťaže. "Keď sú požiadavky nereálne, štát potrebuje mať nástroj na to, aby sme vedeli sanáciu vykonať," doplnil Sólymos.
Vláda v stredu odobrila návrh vyvlastňovania pozemkov, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže, ak ich majitelia nebudú súhlasiť s ich odstránením. Kabinet schválil aj skrátené legislatívne konanie.
Materiálom sa tak bude parlament zaoberať už na aktuálnej schôdzi. O protiústavnosť zámeru Sólymos obavy nemá, ako hovorí, niet väčšieho verejného záujmu, ako je odstraňovanie envirozáťaží.
Skládka vo Vrakuni
Návrh reaguje aj na situáciu s plánovanou sanáciou skládky v bratislavskej Vrakuni, kde je problém pri stavebnom konaní pri niekoľkých pozemkoch.

Rokovania s vlastníkmi ešte stále neboli ukončené. Pričom rezort pre sanáciu musí mať na všetkých parcelách právny vzťah k pozemku.
"Napriek novej legislatíve verím, že dôjde k dohode. A vďaka novej legislatíve bude možné predchádzať podobným situáciám aj pri sanáciách ďalších environmentálnych záťaží," uzavrel minister.
Envirorezort chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona. Nepriamo preto právnu normu novelizuje zákonom o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže.
Pokiaľ legislatívnu zmenu odobrí parlament a prezident, platiť by mala od marca.