BRATISLAVA. Dodávatelia zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu združení v asociácii SK+MED sa pre koncepciu oddlženia slovenských nemocníc obrátili tento týždeň so sťažnosťou na Ústavný súd (ÚS).
Plán oddlžovania dlhodobo kritizujú a odmietali ho. Prvé kolo oddlžovania má prebehnúť v prvom štvrťroku.
Dodávatelia v sťažnosti namietajú porušenie základných práv a slobôd garantovaných ústavou.
Porušenie práva vlastniť majetok
Koncepcia je podľa nich priamou diskrimináciou veriteľov, porušením základného práva vlastniť majetok, zásahom do práva na podnikanie a porušením Charty základných práv Európskej únie.
Dodávatelia okrem toho žalujú ministerstvo zdravotníctva na bratislavskom Krajskom súde pre nezákonnosť jeho konania.

Práve dodávateľom dlhujú nemocnice najviac peňazí. Tí koncepciu oddlženia nemocníc označili za diskriminačnú. Dlhodobo upozorňovali, že vláda nezohľadnila žiadne ich pripomienky.
Prekážalo im napríklad, že účasť veriteľov na oddlžení je podmienená vzdaním sa úrokov z omeškania a zmluvných pokút a požaduje od dodávateľov nárok na zľavu z istiny. Avizujú, že za takýchto podmienok sa na oddlžení nezúčastnia.
"Nie je možné, aby po referencovaní cien, elektronických tendroch, dodaní tovaru, čakaní roky na platby od veriteľov štát požadoval ešte aj spätne zľavy z ich peňazí. Je to nemorálne a rozhodne v rozpore s európskym aj slovenským právom," zastáva názor výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková.
Pripomenula,že problém rieši aj Európska komisia. Dodávatelia sa na ňu obrátili pre nedodržiavanie európskej smernice o boji proti oneskoreným platbám.
Požiadavka zliav je podľa SK+MED v rozpore so spomínanou smernicou.
Dodávatelia preto chcú, aby aj bratislavský Krajský súd požiadal Súdny dvor EÚ o odpoveď na otázku, či koncepcia oddlženia,ktorá požaduje spomínané zľavy ako predpoklad zapojenia sa veriteľa,je alebo nie je v rozpore so smernicou.
V asociácii je združených 26dodávateľov, ku koncu minulého roka im nemocnice dlhovali 178miliónov eur.
Dve formy oddlžovania
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré oddlžovanie pripravilo, argumentovalo, že považuje koncepciu oddlžovania za správnu a korektnú, založenú na princípoch rovnakého prístupu a zaobchádzania pre všetkých, dobrovoľnosti a transparentnosti.
Druckerovo ministerstvo je presvedčené, že koncepcia oddlžovania nemocníc tak, ako bola schválená vládou a parlamentom, je plne v súlade s platnou slovenskou aj európskou legislatívou.
"Koncept oddlžovania považujeme za správny a korektný, založený na princípoch rovnakého prístupu a zaobchádzania pre všetkých,dobrovoľnosti na strane dlžníka aj na strane veriteľa a princípe transparentnosti. MZ SR tento materiál pripravovalo spolu s rezortom financií a odkonzultovalo ho so všetkými zainteresovanými subjektmi vrátane SK+MEDu," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Ministerstvo podľa jej slov rešpektuje právo dodávateľovobrátiť sa na súd.
Štát chce nemocnice oddlžovať dvoma formami - takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou, bude hľadieť na dlhy vzniknuté do konca roka 2016. Tento proces chce rozdeliť na viacero kôl.
Celkovo na oddlženie pôjde najviac 585 miliónov eur, to bude dobrovoľné a nemocnice sa musia zaviazať k splneniu viacerých podmienok - napríklad plnením ozdravného plánu.