BRATISLAVA. Upraviť podmienky, za ktorých je možné v správnom konaní vyradiť žiadateľa o osvojenie dieťaťa zo zoznamu žiadateľov, navrhuje nezaradená poslankyňa NR SR Alena Bašistová.
Pozmeňovací návrh k návrhu novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele predniesla v piatok v pléne NR SR.
Svojím návrhom rozširuje dôvody vyradenia zo zoznamu aj o situáciu, ak došlo k zásadnej zmene pomerov na strane žiadateľa.
"Podľa dôvodovej správy musí byť zmena pomerov zásadná, napríklad rozvod žiadateľov a keďže o vyradení žiadateľa zo zoznamu určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately rozhoduje v správnom konaní, musí byť preukázaná," uviedla s tým, že dôvodom vyradenia nemá byť samotná zmena pomerov, ale skutočnosť, že žiadateľ prestal byť spôsobilý vykonávať náhradnú rodinnú starostlivosť.
Tiež Bašistová navrhuje upraviť názov zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na Centrá pre deti a rodiny.
Taktiež je podľa nej potrebné v zákone zmeniť pojem pohlavné zneužívanie, ktoré nevyjadruje vo svojom význame takú širokú škálu foriem ako pojem sexuálne zneužívanie. Preto pojem mení na sexuálne zneužívanie.
Návrh údajne porušuje zákon o rodine
Centrá podľa poslankyne nie sú umiestnené rovnomerne v každom okrese Slovenska. Preto navrhuje vykonávanie sociálnej práce ambulantnou a terénnou formou, aby sa zabránilo vynímaniu detí z ich rodinného prostredia. Rovnako konkretizuje, že riaditeľa Centra vymenúva a odvoláva Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Opozičná poslankyňa Natália Blahová z SaS si myslí, že Centrum bude môcť prijať dieťa len po dohode s rodičom.
"Predstavte si, že ktorýkoľvek rodič sa môže dohodnúť s ktorýmkoľvek centrom, že tam dá svoje dieťa. Centrum bude môcť prijať dieťa aj na jeho vlastné požiadanie. Úlohou centra je len ohlásiť to úradu. Nemusí nič viac. Ani volať políciu, že pred bránou je stratené dieťa bez dozoru, ani pátrať po nejakom zákonnom zástupcovi, ani volať na súd. Žiadne neodkladné opatrenie, žiadne súdne rozhodnutie, žiadna plná moc od zákonného zástupcu," uviedla s tým, že to je nebezpečná situácia.
Preto navrhuje svojím pozmeňovacím návrhom, aby prijatie dieťaťa do ústavu musel vždy potvrdiť súd.
Poslanecký návrh Blahovej je podľa ministra práce Jána Richtera v rozpore so zákonom o rodine, ktorý presne hovorí, kedy možno podať podanie na súd.
Minister práce Ján Richter nevylučuje, že prejde rok - dva a budú potrebné spresnenia. Niektoré zmeny podľa neho nebudú zakotvené v zákone, ale vo vyhláške, ktorá je podľa neho flexibilnejšia.
Hrozba zániku detských domovov
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny stvorilo podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej vo svojej novele zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele monštrum, ktorým je Centrum pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby. Upozornila, že ak návrh prejde, 1. apríla zaniknú detské domovy.

Po prijatí novely totiž od 1. apríla 2018 sa každé zariadenie, ktoré sa staralo o deti podľa tohto zákona, premení na Centrum.
„Centrum bude prijímať opustené deti, maloletých aj dospelých narkomanov, deti na výchovné opatrenie, detské obete trestných činov, bude poskytovať ambulantné služby aj terénnu sociálnu prácu, aj služby krízových centier pre matky s deťmi, aj plnoletých závislých, aj domovy na polceste pre mladých dospelých, bude tiež robiť školenia pre profesionálnych rodičov, prichýli deti v kríze aj všetky, ktoré zaklopú,“ upozornila Blahová s tým, že toto všetko bude robiť Centrum.
Finančná podpora starostlivosti príbuzných a blízkych o deti, o ktoré sa nestarajú ich biologickí rodičia, by mala byť posilnená.
Navrhuje to ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v novele zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, o ktorej dnes rokuje parlament v druhom čítaní.
Ministerstvo práce chce zároveň zlepšiť dostupnosť odbornej pomoci pre deti a ich rodiny, ktorú by mohli vyhľadávať na dobrovoľnej báze.
V návrhu zákona preto odporúča vytvorenie multifunkčných centier pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby, ktoré by vznikli z dnešných zariadení, akými sú detské domovy, krízové strediská a resocializačné strediská pre drogovo závislých.
Ďalšou z priorít je vytvorenie podmienok na zvýšenie profesionality výkonu opatrení v zariadeniach. Ministerstvo chce tiež využiť potenciál existujúcich zariadení na riešenie dostupnosti ambulantnej a terénnej odbornej pomoci deťom a ich rodinám.
Súčasťou návrhu novely sú aj zmeny v podmienkach výkonu resocializačných programov a okrem zmien v priestorovom a personálnom zabezpečení ministerstvo navrhuje aj sprísnenie podmienok prijímania na resocializačný program.
O návrhu zákona by malo plénum parlamentu hlasovať budúci týždeň v utorok o 11:00.