BRATISLAVA. Vodu z vodovodu už môžu používať aj na pitie vo všetkých obciach v okrese Dunajská Streda, v ktorých Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal ešte v decembri zákaz používania vody z vodovodu na pitie, varenie a prípravu potravín z dôvodu prekročenia hraničnej hodnoty pesticídu atrazín.
Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), obec Blatná na Ostrove bola posledná, v ktorej zrušili zákaz. Vodárenská spoločnosť v rámci riešenia havarijnej situácie zabezpečila úpravu vody pri jej zdroji aktívnym uhlím.
"ÚVZ SR vlastnými odbermi a analýzami pitnej vody potvrdil účinnosť vykonaných opatrení a vyhovujúcu kvalitu pitnej vody v ukazovateli atrazín," uviedol úrad vo vyhlásení.
Kontrole podliehali len vodovody

Úrad zároveň upozornil, že obec Kvetoslavov nemá verejný vodovod, takže monitoring pitnej vody v obci nevykonávajú. Zodpovednosť za vytvorenie podmienok pre zásobovanie obyvateľov pitnou vodou je v kompetencii obce.
Úrad verejného zdravotníctva upozornil, že orgány verejného zdravotníctva monitorujú kvalitu pitnej vody vo verejných vodovodoch, v ich kompetencii však nie je sledovanie kvality podzemných vôd ani vykonávanie opatrení na ich ochranu, vrátane likvidácie ich kontaminácie.
Úrad bude v analýzach vody z vodovodov v okrese Dunajská Streda pokračovať.
Montáž úpravní vody
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede zakázal v polovici decembra používanie pitnej vody v obciach Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Holice, Blatná na Ostrove ako aj v Kvetoslavove, pretože nebola po zdravotnej stránke bezpečná.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť zabezpečila v týchto obciach dodávku pitnej vody cisternami. Vodu z vodovodu však bolo možné používať na osobnú hygienu, ako aj na upratovanie domácností.
Prevádzkovateľ verejných vodovodov začal okamžite s vykonávaním nápravných opatrení a s montážou úpravní vody pre jednotlivé vodovody.
Kontrola poľnohospodárov
Atrazín, ktorý sa v pitnej vode v okrese Dunajská Streda nachádzal, je herbicíd, ktorý sa v minulosti používal na likvidáciu buriny v porastoch kultúrnych plodín.
Ministerstvo životného prostredia v reakcii na túto situáciu informovalo, že Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykoná mimoriadne kontroly poľnohospodárskych prevádzok v okrese Dunajská Streda. Bude pritom zisťovať, či tamojšie poľnohospodárske prevádzky neznečisťujú zdroje pitnej vody.
SaS predloží zákon o Žitnom ostrove
Opozičná strana Sloboda a Solidarita chce v tejto súvislosti predložiť na ďalšiu schôdzu parlamentu návrh nového zákona, ktorý by mal zabezpečiť ochranu Žitného ostrova.
Majú v ňom byť zadefinované podmienky ochrany, povinností hygieny, monitorovacích organizácií, ako aj povinnosť vzájomného informovania sa s cieľom ochrany podzemných vôd Žitného ostrova, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre 13 miliónov ľudí.
Poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová vyjadrila presvedčenie, že v prípade kontaminácie atrazínom muselo ísť o úmyselné znečistenie alebo o zanedbanie povinností zo strany prevádzkovateľa – Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti a štátnych orgánov. Poukázala na to, že atrazín sa prvýkrát objavuje v blízkosti spomínaných obcí už v roku 2009.
"Trvám na tom, aby zodpovedné orgány zmapovali, odkiaľ sa jed vzal a ako sa šíri, aby sa ľudia nemuseli báť o svoje zdravie," zdôraznila.